A keddi brüsszeli merényletek nyomán a szokásosnál szigorúbb biztonsági intézkedések kísérték a keresztutat. A Colosseum előtti tér teljesen megtelt a Via Crucist követő tömeggel, Ferenc pápa a Colosseummal szemközti Palatinus-domb teraszáról követte a stációkat, amelyek ott értek véget.
A pápa a keresztút végén úgy fogalmazott, hogy akik egy vallás nevében hajtanak végre fundamentalista vagy terrorista cselekedeteket, istenkáromlást követnek el, és csak arra használják Istent, hogy igazolják a példa nélküli erőszakot. Az egyházfő csütörtökön háborús cselekedetnek minősítette a brüsszeli terrorcselekményeket, amelyekben 31 ember halt meg, több száz pedig megsebesült.
Felhívta a figyelmet a keresztényeket érő erőszakra is, és azokra, akik otthonuk elhagyására kényszerülnek. Ma
Jézust látjuk feltámadni meggyilkolt nővéreinkben és fivéreinkben, azokban, akiket gyáva hallgatás közepette élve elégettek, elvágták a torkukat és lefejeztek barbár pengék.
És Jézus szenvedéseit látni olyan
gyerekek, asszonyok és férfiak meggyötört és rémült arcán, akik a háborúk és az erőszak elől menekülnek, de sokan közülük csak halált lelnek, és a sok Pontius Pilátus csak mossa a kezét.
Az egyházfő elítélte a politikusokat, akik szítják a konfliktusokat, a fegyverkereskedőket, akik nővéreink és fivéreink ártatlan vérével táplálják a háborút, miközben gyerekeiknek “véráztatta kenyeret adnak”. A menekültválságról szólva azt mondta, Európa reakcióját eltompította “közönyös és érzéketlen lelkiismeretünk”. Emiatt a Földközi- és az Égei-tenger egy egyre zsúfoltabb temetővé változott – fogalmazott Ferenc pápa, aki elítélte a határok lezárását.
A pápa élesen elítélte a katolikus egyházon belüli gyermekmolesztálást is. Azok a papok, akik gyerekekkel vétkeztek, ártatlanokat fosztottak meg méltóságuktól. Szót emelt a környezet mértéktelen pusztítása ellen is.