Nagyvilág

Feloszlott a brit parlament

Az aktussal hivatalosan is elstartolt a május 7-ére kiírt nagy-britanniai parlamenti választások kampánya: Cameron szerint gazdasági káosz és adóemelés jön, ha a Munkáspárt nyer, míg a Miliband úgy véli az ország EU-hoz való kapcsolatát politikai játszmává tette a konzervatív kormány.

David Cameron konzervatív párti brit miniszterelnök a Buckingham-palotában formálisan tájékoztatta II. Erzsébet királynőt a parlamenti feloszlásáról.

Cameron káosszal fenyegetett

Ezután a Downing Street-i miniszterelnöki hivatal előtt tartott rövid kampánynyitó beszédében kijelentette: ha a brit választók ismét bizalmat szavaznak neki, a következő konzervatív kormány alatt 30 millió alkalmazottnak csökken az adóterhe, a gazdasági növekedés folytatódik, és biztonságban lesz a Nagy-Britanniában nemzeti intézménynek számító, mindenki számára ingyenes állami egészségügyi szolgálat (NHS) finanszírozása.

Cameron szerint ugyanakkor a Munkáspárt győzelme estén gazdasági káosz fenyegetné Nagy-Britanniát, és mindegyik brit háztartás éves adóterhe több mint 3 ezer fonttal (1,3 millió forinttal) emelkedne a Labour “ellenőrizhetetlenné váló költekezése” miatt.

Munkáspárt: politikai játszmák tárgya lett az EU

Ed Miliband, a Munkáspárt vezetője és miniszterelnök-jelöltje üzleti vezetők előtt tartott londoni kampánynyitó beszédében – a toryk által a brit EU-tagság jövőjéről tervezett népszavazásra utalva – mindazonáltal kijelentette: Nagy-Britannia jövője hosszú távon is csak az Európai Unión belül képzelhető el. Miliband szerint a konzervatívok “politikai játszmák” tárgyává tették a brit EU-tagság kérdését, márpedig “ennél rosszabb nem is képzelhető el” az ország és különösen a brit exportvállalatok szempontjából.

Miliband szerint a jelenlegi kormányzat öt éve alatt folyamatosan egyre bizonytalanabbá vált Nagy-Britannia helye az Európai Unióban. A munkáspárti vezető egyenes utalást tett arra, hogy ha a májusi választások után ő lesz a brit miniszterelnök, a brit EU-tagságról szóló népszavazás lekerül a napirendről.

Magánemberek lettek a képviselők

A brit választási törvény alapján Nagy-Britanniának hétfőtől a választásokig hátralévő 38 napban nincs parlamentje, az alsóház 650 képviselőjének megszűnt a mandátuma, és az eddigi törvényhozók magánemberré – illetve az újjáválasztásukért indulók képviselőjelöltté – váltak.

A folyamat a 2010-es választásokon hatalomra került konzervatív-liberális koalíció választási reformja alapján immár automatikus. A 2011-ben kelt új választási törvény ugyanis pontosan öt évben rögzíti a választások közötti parlamenti időszak hosszát, és kimondja, hogy a képviselők kétharmadának egyetértése kell a törvényhozás feloszlatásához a mandátum lejárta előtt.

Az előző brit választási törvény csak azt írta elő, hogy két választás között legfeljebb öt év telhet el, de ezen az időszakon belül a mindenkori kormányfő személyes döntéssel, akár indoklás nélkül is bármikor kérhette az uralkodót a parlament feloszlatására, és új választásokat írhatott ki.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik