Nagyvilág

Feszült légkörben érkezett Áder Lengyelországba

áder jános (áder jános)
áder jános (áder jános)

Mindenki azt reméli, hogy béke lesz Ukrajnában, a fegyverek végérvényesen elhallgatnak, és ezután a béke megtartásáról, az ukrán gazdaság talpra állításáról is értelmes beszélgetést lehet folytatni - mondta Áder János köztársasági elnök pénteken este a dél-lengyelországi Katowicében a magyar sajtó képviselőinek az MTi szerint, miután kétoldalú megbeszélést folytatott lengyel kollégájával, Bronislaw Komorowskival.

Az államfő hangsúlyozta: Ukrajna nehéz helyzetben van, jelentősen esett az életszínvonal, a valuta elértéktelenedett, és az embereknek nagyon alacsony jövedelemből kell fenntartani magukat.

A két elnöki párt katonai tiszteletadás mellett fogadták a sziléziai vajdasági hivatal előtt. Az ezt követő plenáris, majd négyszemközti tárgyalásokon három téma szerepelt napirenden: az energiaellátás és energiabiztonság, az ukrajnai helyzet és az emlékmű kapcsán a történelmi emlékezet, az egykori tragikus eseményekből levonható tanulságok és feladatok.

A magyar államfő feleségével, Herczegh Anitával délután érkezett a sziléziai vajdaság székvárosába, ahol szombaton Bronislaw Komorowskival együtt ünnepélyesen felavatja Henryk Slawik és idősebb Antall József, a második világháború idején Magyarországon több ezer embert megmentő lengyel és magyar politikus közös emlékművét, majd részt vesznek a magyar-lengyel barátság napja alkalmából rendezendő ünnepségeken.

Bár Lengyelország és Magyarország között fennállnak bizonyos eltérések az ukrán válság megítélésében, a két ország egységes az Oroszország elleni uniós szankciók ügyében – jelentette ki Bronislaw Komorowski lengyel elnök.

Bronislaw Komorowski úgy értékelte, “nincs értelme úgy tenni”, mintha Lengyelország és Magyarország között “nem keletkeztek volna bizonyos nézeteltérések az olyan fontos politikai kérdésekben”, mint az ukrán válság. “A különbségek ellenére azonban arra kell figyelni, ami a közös cselekvés alapja, még olyan nehéz ügyben is, mint amilyen az Európai Unió egységének megőrzése a szankciós politikát illetően” – folytatta a lengyel elnök.

“E kérdésben arra lehet számítani, hogy Magyarország teljességgel megvalósítja az EU-ban vállalt kötelezettségeket, amelyek a lengyel elvárásokkal is azonosak” – fűzte hozzá Komorowski. Mint mondta, a lengyel álláspont szerint az uniós szankciókat nem szabad visszavonni, “amíg Oroszország részéről fennáll az agresszió veszélye”.

Komorowski elmondta, a megbeszélésen “a közös nevezőkre helyezték a hangsúlyt”. A lengyel államfő ennek megfelelően a közös energiapolitika – a beszerzési források diverzifikációja, valamint az európai energiaszállítási rendszerek összekapcsolása – témájában megnyilvánuló nézetazonosságra mutatott rá. A kétoldalú kapcsolatokban a növekvő kereskedelmi cserét, a gazdasági és kulturális együttműködést emelte ki.

A szombaton Katowicében felavatásra kerülő Antall-Slawik emlékműre utalva kifejtette: ez “a legnehezebb időkben is fennálló” lengyel-magyar együttműködés emlékműve lesz. Utalt a két nemzet ezeréves barátságára, amely “a legkülönbözőbb problémákkal képes megbirkózni”. “A barátságunkba érdemes befektetni” – szögezte le Komorowski, “annak reményében, hogy ez a következő ezer évig is kitart”.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik