Nagyvilág

Merkel nem biztos az ukrán béketervben

Merkel-Porosenko-Hollande(650x433).jpg (ukrajna, )
Merkel-Porosenko-Hollande(650x433).jpg (ukrajna, )

A moszkvai tárgyalásra készülő német kancellár egyáltalán nem biztos abban, hogy sikerül fegyvernyugvást elérni Putyinnál, de az európai érdekek védelme "az európai békerend" védelme megköveteli „a népek szabad önrendelkezését".

Egyáltalán nem biztos, hogy sikerül a kijevi és moszkvai tárgyalások révén fegyvernyugvást elérni a kelet-ukrajnai válságövezetben – mondta pénteken Berlinben a német kancellár, aki a francia államfővel előző nap Kijevben az ukrán elnökkel tárgyalt, pénteken pedig Moszkvába utazik az orosz államfőhöz.

A “dolgok mozgásban vannak”

Angela Merkel sajtótájékoztatón elmondta: Francois Hollande francia elnökkel együtt mindent megtesznek azért, hogy “megtöltsék élettel” a tavalyi minszki tűzszüneti megállapodást, de “teljesen nyitott kérdés, hogy ez sikerül-e majd”.

A “dolgok mozgásban vannak”, így nem tudni, hogy pénteken jutnak-e valamilyen eredményre Vlagyimir Putyin orosz elnöknél. Azt sem tudni, hogy milyen hosszú lesz a megbeszélés, és azt sem, hogy az “utolsó megbeszélés” lesz-e, vagy egy tárgyalássorozat első állomása.

Az viszont biztos, hogy “német kancellárként soha nem fogok más országok, jelen esetben Ukrajna területét érintő kérdésekkel foglalkozni” – mondta Angela Merkel, utalva sajtójelentésekre, amelyek szerint az oroszbarát szakadárok javára teendő területi engedményeket tartalmazó válságrendezési tervet javasolnának a francia elnökkel Kijevnek és Moszkvának.

1500 négyzetkilométert foglaltak el

A kancellár hangsúlyozta, hogy nem semleges közvetítőként lépnek fel, hanem “német, francia és mindenekelőtt az európai érdekek” védelmében. Ezért csütörtökön telefonon tájékoztatta Donald Tuskot, az uniós állam- illetve kormányfőket összefogó Európai Tanács elnökét a kijevi és a moszkvai útról – tette hozzá.

Az európai érdekek védelme “az európai békerend” védelmét jelenti, ennek a rendnek pedig alapvető eleme “a népek szabad önrendelkezése” – jelentette ki Angela Merkel.

Petro Porosenko ukrán elnök péntekre virradóra tájékoztatott a német kancellárral és a francia államfővel öt órán át folytatott tárgyalásáról. Az elnöki hivatal közleménye szerint mindhárom fél a tavaly szeptemberi minszki megállapodás betartását szorgalmazta. Sürgették az azonnali tűzszünet megteremtését, a külföldi csapatok és nehézfegyverek kivonását Kelet-Ukrajnából, az orosz-ukrán határ lezárását és a hadifoglyok elengedését – áll a közleményben.

A minszki megállapodás egyebek mellett ütközőzóna kialakítását írta elő a frontvonal mentén harminc kilométer széles sávban. A front azonban már máshol húzódik, a Süddeutsche Zeitung című német lap szerint az oroszbarát szakadárok tavaly szeptember óta újabb 1500 négyzetkilométert foglaltak el a kelet-ukrajnai válsággócban.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik