Nagyvilág

Párizsi mészárlás: a túszejtő családtagjai elítélik a merényletet

párizsi túszejtés (charlie hebdo, túszejtés)
párizsi túszejtés (charlie hebdo, túszejtés)

Elítélte a minapi párizsi és montrouge-i merényleteket az egyik merénylő családja, és mély megrendülését fejezte ki az áldozatok családtagjainak.

Amedy Coulibaly édesanyja és nővérei szombat éjjel közleményt juttattak el a francia hírügynökséghez, amelyben mélységesen helytelenítették azokat a cselekményeket, amelyek egyikét a családtagjuk követte el.

“Elítéljük ezeket a cselekedeteket. Egyáltalán nem helyeseljük a szélsőséges gondolatokat” – áll a közleményben, amelyben a család azt a reményét is kifejezi, hogy ezek az eszmék nem vegyülnek bele az iszlám vallásba.

Coulibaly együttműködött azzal a két merénylővel, akik szerdán tizenkét embert lemészároltak a Charlie Hebdo szatirikus hetilap párizsi szerkesztőségében. A gyanú szerint csütörtökön Montrouge-ban lelőtt egy rendőrnőt. Pénteken túszokat ejtett egy kelet-párizsi kóser élelmiszerboltban, és négyet közülük minden bizonnyal megölt. A túszszabadító akció során a rendőrök őt is agyonlőtték.

Nagy-Britanniában is akcióra készülhetnek

Vasárnapi brit sajtóértesülések szerint a brit hatóságok hamarosan elrendelhetik a legmagasabb szintű terrorkészültséget, mivel attól tartanak, hogy dzsihadista csoportok Nagy-Britanniában is a párizsi vérengzéshez hasonló terrorcselekményre készülnek.

A The Sunday Times című tekintélyes vasárnapi konzervatív brit lap név nélkül idézett kormányzati forrása, aki betekintést nyert a legfrissebb hírszerzési helyzetértékelésekbe, elmondta: a Nagy-Britanniát fenyegető terrorveszély most a legsúlyosabb a skóciai Glasgow repülőtere és a londoni belváros ellen 2007-ben megkísérelt, összehangolt, de végül kudarcba fulladt terrortámadás óta.

A brit kormány tavaly nyáron – elsősorban az Iszlám Állam nevű terrorcsoport jelentette veszélyre hivatkozva – a második legmagasabb fokozatra emelte a terrorkészültségi szintet. Azóta a “súlyos” kockázatra figyelmeztető riasztási szint van érvényben. Ennek hivatalos meghatározása szerint “nagyon valószínű”, hogy Nagy-Britanniát terrortámadás éri.

Az ötfokozatú brit készültségi listán ennél már csak egy magasabb riasztási szint van, a “kritikus”, amelyet akkor rendelnek el, ha a brit kormány küszöbönálló nagyszabású merénylet terveiről kap konkrét értesülést.

A The Sunday Times értesülései szerint a párizsi merénylet után fegyveres rendőri egységeket telepítettek a jelentősebb londoni francia intézményekhez, valamint a Londont franciaországi és belgiumi célállomásokkal összekötő Eurostar szuperexpresszek szerelvényeire is, a nagy-britanniai zsidó intézmények környékén pedig megerősítették a rendőri járőrszolgálatot.

Ma lesz a gyászmenet

Hatalmas felvonulást tartanak ma délután Párizsban: a tiltakozó megmozdulásra európai vezető politikusok mellett több mint egymillió embert várnak. A Charlie Hebdo című szatirikus lap elleni véres merénylet áldozataira való emlékezés mellett a cél a kiállás a szabadság és a demokrácia mellett, a terrorizmussal szemben.

A francia politikusokon – köztük Francois Hollande francia államfőn – kívül mintegy 45 külföldi vezető lesz ott a menetben. Köztük Angela Merkel német, David Cameron brit, Matteo Renzi olasz, Mariano Rajoy spanyol kormányfő, Orbán Viktor magyar miniszterelnök, Bohuslav Sobotka cseh és Zoran Milanovic horvát kormányfő, Klaus Iohannis román államfő vagy éppen Donald Tusk, az Európai Tanács és Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke. Elmegy a tiltakozó menetre például II. Abdalláh jordán király, Petro Porosenko ukrán államfő, s Szergej Lavrov orosz külügyminiszter is.

Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője péntek este közölte az MTI-vel, hogy Orbán Viktor miniszterelnök elfogadta a francia kormány meghívását az eseményre. A Demokratikus Koalíció szombaton közölte, hogy elnöke, Gyurcsány Ferenc, és a párt európai parlamenti képviselője, Molnár Csaba is részt vesz a megemlékezésen Franciaország budapesti nagykövete meghívására.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik