Nagyvilág

A gazdagabb országok könnyedén megállíthatnák az Ebolát

A Világbank elnöke szerint sürgette a tehetős országokat, hogy osszák meg tudásukat és forrásaikat az afrikai országokkal. Például Libériában, ahol védőöltözet nélkül voltak kénytelen kezelni a betegeket az egészségügyi dolgozók, akik most sztrájkba léptek.

A legnagyobb libériai kórház nővérei és ápolói jobb fizetést is szeretnének elérni a határozatlan idejű munkabeszüntetéssel.
A monroviai John F. Kennedy Kórház sztrájkoló munkatársainak szóvivője, John Tugbeh hétfő este közölte, csak akkor folytatják a munkát, ha védőöltözetet és jobb fizetést kapnak, mert az életüket kockáztatják. A járvány kitörése óta sok orvos és ápoló fertőződött meg, mert védőöltözet nélkül voltak kénytelenek kezelni az ebolás betegeket. Az intézmény vezetése egyelőre nem reagált a munkabeszüntetésre.

Az áldozatok tizede orvos, ápoló

Az egészségügyi személyzetet fenyegető veszélyek miatt a kórházat júliusban átmeneti időre bezárták. Egy hosszabb sztrájk jelentősen hátráltatná a halálos vírus elleni harcot a nyugat-afrikai országban. A testnedvek útján terjedő betegségben eddig több mint 1500-an haltak meg a térségben, közülük hétszázan Libériában. Az áldozatok hozzávetőleg 10 százaléka volt orvos, ápoló vagy nővér.

 
Fotó: Europress fotóügynökség 

Közben az elefántcsontparti kormány részben feloldotta a Guineával és Libériával közös határára vonatkozó zárlatot, és engedélyezte, hogy “humanitárius folyosókon” segélykonvojok menjenek a két országba.

Elefántcsontpart augusztus 22-én zárta le határait, hogy megakadályozza a járvány továbbterjedését. Az Egészségügyi Világszervezet bírálta a lépést, mondván, hogy a járvány már így is jelentős károkat okozott az érintett országok gazdaságában és amúgy is rossz egészségügyi rendszerében.

A gazdag országok könnyedén megoldhatnák

A világ katasztrofálisan rosszul reagált a Nyugat-Afrikát sújtó Ebola-járványra a Világbank elnöke szerint, és ez azt jelenti, hogy sok ember hal meg feleslegesen.

Jom Yong Kim egy általa írt újságcikkben úgy fogalmazott, hogy a nyugati egészségügyi intézmények könnyedén fel tudnák tartóztatni a járványt, és sürgette a tehetős országokat, hogy osszák meg tudásukat és forrásaikat az afrikai államokkal a betegség leküzdésében.

A válságot sokkal inkább a végzetes tévhitek, semmint maga a vírus idézte elő, és ezek a tévhitek katasztrofálisan rossz válaszokhoz vezettek – írta a Washington Post című lapban Paul Farmerrel, a Harvard Egyetem tanárával közösen megjelent cikkében a Világbank elnöke.

Hivatalos adatok szerint eddig több mint ezerötszázan haltak meg a kór következtében Guineában, Libériában és Sierra Leonéban.

Ez a legsúlyosabb Ebola-járvány a vírus csaknem negyven évvel ezelőtti azonosítása óta. A kór mostani terjedése februárban Guineában kezdődött, a járvány azóta Nigériára, Sierra Leonéra és Libériára is átterjedt. A vírus vérrel és más testnedvvel terjed. A betegség tünetei közé tartozik egyebek közt a hirtelen felszökő láz, hasmenés, hányás és bizonyos esetekben belső vérzés.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik