Nagyvilág

Ukrajna kitiltotta területéről a jobbikos Kovács Bélát

A kémkedéssel gyanúsított EP-képviselő három évig beutazási tilalom alatt áll Ukrajnában - jelentette az APA osztrák hírügynökség egy birtokába került dokumentumra hivatkozva.

Kijev szankciókat akar bevezetni az eredetileg Ukrajnához tartozó Krím félsziget függetlenségéről és Oroszországhoz csatolásáról szóló márciusi népszavazás nemzetközi megfigyelői ellen. A büntetőintézkedések mintegy 20 európai uniós állampolgárt érinthetnek, néhányuk neve már fel is került a tilalmi listára – írta az osztrák hírszolgálat.

Az értesülés szerint beutazási tilalommal sújtották Kovács Béla mellett Fabrizio Bertotot, a Silvio Berlusconi-féle Hajrá Olaszország (Forza Italia) jobboldali párt politikusát, volt EP-képviselőt, Frank Creyelmant, a szélsőjobboldali Vlaams Belang belga párt tagját, valamint Hikmat Al-Sabty német politikust, a mecklenburg-elő-pomerániai tartományi gyűlés baloldali képviselőjét.

Az osztrák hírügynökség az ukrán titkosszolgálat (SZBU) augusztus 21-ei levelére hivatkozik, amely szerint a felsorolt politikusok a következő 3 évben nem utazhatnak be Ukrajnába.  A megfigyelők kedvező értékelést adtak a Kijev által vitatott márciusi népszavazás lebonyolításáról.

Kovács Béla a hírre reagálva azt mondta: sem szóbeli, sem írásbeli értesítést nem kapott arról, hogy három évre kitiltották volna Ukrajnából. A politikus megdöbbent, mert a krími választási megfigyelői munkát politikamentesnek tartja. Szavai szerint, ahogy korábban más országokban, most is az volt a feladata, hogy beszámoljon arról, amit látott, politikai ráhatástól mentesen alkosson véleményt, akárcsak a többi odaküldött megfigyelő.

Úgy értékelt: durva és megfontolatlan lépés, ha a kitiltás más EP-képviselőt is érint. A Krímben néppárti, szocialista és független képviselők is voltak – emelte ki. Kovács Béla szerint legalább egy értesítés megillette volna, azután, amilyen munkát végzett négy éven át a kárpátaljai irodájában. Kitért arra is, hogy az iroda két hete már nem működik.

Az APA megjegyezte, hogy a Krím félszigeten március 16-án tartott népszavazáson szintén megfigyelőként közreműködő három osztrák politikus – a szélsőjobboldali Osztrák Szabadságpárthoz (FPÖ) tartozó Johannes Hübner és Johann Gudenus, valamint a reformkonzervatív REKOS-os Ewald Stadler – egyelőre nem szerepel a beutazási tilalommal sújtottak névsorában, ugyanakkor Kijevben dolgoznak a lista bővítésén.

Az ukrán parlament nemrég fogadott el egy olyan törvényt, amely Kijev számára lehetővé teszi, hogy különféle szankciókkal sújtsa az ország nemzetbiztonságát, szuverenitását vagy területi integritását veszélyeztető államokat, csoportokat és személyeket.

A vitatott március 16-ai vitatott krími referendumon a szervezők adatai szerint a szavazók 96 százaléka támogatta a félsziget elszakadását Ukrajnától. Kijev nem ismerte el jogszerűnek a népszavazást.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik