Európa békéjének és jólétének megóvásához az Európai Uniónak sokkal egységesebbé kell válnia, hatékonyabban kell érvényesítenie akaratát a világpolitika színterén és növelnie kell nemzetközi szerepét – vallja az Európai Bizottság elnöke.
Történelmi siker
A Népszabadság szombati számában megjelent írásában az európai politikus leszögezi, hogy hite szerint az EU országainak teljes politikai uniót kell alakítaniuk. Ugyanakkor kiemeli, hogy e fejlődésnek organikus módon kell végbemennie.
“Reformra van szükség, nem forradalomra” – fogalmazott a Bizottság elnöke.
Az európai integráció elmúlt egy évtizede szerinte történelmi sikereket hozott a 12 új tagállam belépését eredményező bővítéssel, ugyanakkor minden eddiginél súlyosabb válságok is jellemezték, a pénzügyi világ megrendülésétől az ukrajnai eseményekig.
A gazdasági válság kiélezte a feszültségeket a centrum és periféria országai, a gazdag és szegény tagállamok, a hitelezők és az adósok, Észak és Dél között. Egyúttal azonban jobban ráébresztett bennünket a reformok szükségességére, tudatosította a kölcsönös függőséget – állapította meg Barroso.
Tisztázni kell a célt
Az elnök hangsúlyozta azt is, hogy az európai integráció következő szakaszához széles körű politikai és társadalmi támogatást kell kiépíteni. “El kell érni, hogy európai és nemzeti szinten is ki-ki valóban magáénak érezze az európai projektet” – fogalmazott.
Véleménye szerint a részletek megválaszolása előtt tisztázni kell az unió célját, azt, hogy milyen mértékű sorsközösséget, milyen mélységű integrációt akarnak a tagok, és ki, miben szeretne szerepet vállalni, és milyen cél érdekében.
Az európai integráció lépésről lépésre haladó folyamat marad – véli Barroso, aki szerint ez a legújabb kori történelem legnagyobb horderejű projektje, amelyben hatalmas energia és vonzerő rejlik.
Az európai struktúrák alkalmazkodóképessége példa nélküli, de csak akkor járhatnak sikerrel: ha a nemzeti politikusok magukévá teszik az európai projektet, nem külső zavaró tényezőként tekintenek Európára, ha az együttműködés az érettség új szintjére jut, és ha politikusai kezdeményező szerepet vállalnak – fejtette ki az Európai Bizottság elnöke, aki ebben látja a közelgő európai választások tétjét.
“A szavazóurnákhoz járulás döntő esély arra, hogy vállaljuk az eddigi eredményeket, és megegyezzünk arról, milyen feladatok várnak még ránk” – fogalmazott José Manuel Barroso.