Nagyvilág

Múzeum lesz Ceausescu vesztőhelye

Ceausescu  (ceausescu, sír, )
Ceausescu  (ceausescu, sír, )

Múzeummá alakítják Romániában azt a volt kaszárnyát, ahol 1989-ben kivégezték Nicolae Ceausescu volt kommunista diktátort és feleségét.

Várhatóan szeptemberben nyílik meg az új múzeum, amelynek ötletét az adta, hogy számos külföldi jelezte, meglátogatná a volt kommunista diktátor és neje kivégzésének helyét. Mindent visszaállítanak abba a formába, ahogyan 1989-ben, a kivégzés pillanatában volt. Így újrafestették az akkori színre azt a falat, ahol a diktátorházaspárral a katonaság sortüze végzett. A turisták bemehetnek majd abba a szobába, ahol Ceausescuék az utolsó éjszakájukat töltötték.

Ebben a helyiségben három ágy lesz, hiszen egy katona is velük volt, akinek az volt a feladata, hogy őrizze őket. A laktanya parancsnokának a szobáját is visszaállították eredeti állapotába, ott mérték meg ugyanis a kivégzés pillanata előtt a két halálra ítélt vérnyomását, de a rögtönítélő bíróság által lebonyolított per helyszíne is látogatható lesz.

A Dambovita megyei önkormányzat a román védelmi minisztériumhoz fordult azzal a kéréssel, hogy bocsássanak rendelkezésükre egy olyan egykori páncélkocsit, amellyel a laktanyához szállították Nicolae és Elena Ceausescut. Ezt a járművet is kiállítják az épület elé. A múzeumba egy belépő ára 7 lej (470 forint) lesz.

Nicolae és Elena Ceausescu 1989. december 21-én népgyűlést szervezett Bukarest központjában a temesvári felkelés elítélése céljából, amit az akkori hatóságok vérbe fojtottak. A bukaresti rendezvényen azonban az emberek Ceausescuék ellen kezdtek tüntetni, akik másnap kénytelenek voltak elmenekülni helikopterrel a román fővárosból. Nem jutottak messze, hiszen a helikopternek le kellett szállnia, így hamar elfogták őket, majd a targovistei (Dél-Románia) laktanyába szállították a házaspárt. 1989. december 25-én végezték ki őket egy rögtönítélő bíróság által lefolytatott csaknem másfél órás tárgyalás után.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik