Margareta Wahlstrom, az ENSZ-főtitkárnak a természeti katasztrófák kockázata csökkentéséért felelős különmegbízottja szerint a 380 milliárd dollár kétharmadával magasabb a korábbi rekordévben, 2005-ben kiszámított összegnél. Hét évvel ezelőtt az Egyesült Államok déli részén pusztító Katrina hurrikán okozta a legnagyobb kárt.
Komoly terhek
2011-ben a földrengések mellett a thaiföldi áradások és más országokban jelzett katasztrófák is hozzájárultak a rekord anyagi károkhoz.
“A legfőbb jelzés, hogy ez egy növekvő, mégpedig nagyon gyorsan növekvő trend emelkedő gazdasági veszteségekkel” – mondta Wahlstrom, hozzáfűzve ugyanakkor, hogy a halálos áldozatok száma csökken annak köszönhetően, hogy sok országban fejlesztették a vészjelzések rendszerét és az óvintézkedéseket. “A katasztrófák anyagi terhei viszont komoly fenyegetést jelentenek” – húzta alá.
Számít a felkészültség
A szakember szerint a bolygó népességének fele ki van téve természeti katasztrófák veszélyének, mert fenyegetett területeken élnek. Japán például vezeti a gazdasági fenyegetettség listáját, a szigetország második a természeti katasztrófák kockázati rangsorában.
Wahlstrom méltatta a távol-keleti ország felkészültségét, de szerinte így is vannak tanulságai az egy évvel ezelőtti Richter-skála szerinti 9-es erejű földrengésnek és az azt követő szökőárnak.