Négy túszukkal végeztek a Kolumbiai Forradalmi Fegyveres Erők, a FARC nevű szélsőbaloldali szervezet gerillái – közölte a dél-amerikai ország védelmi minisztere, aki később bejelentette: egy fogolynak sikerült megszöknie az emberrablók táborából.
A négy kivégzett túsz közül három korábban a rendőrségnél egy pedig a hadseregnél szolgált. Ez utóbbit, José Libo Martínez őrmestert rabolták el a legrégebben – tizennégy éve – húsz bajtársával, akik azonban időközben visszanyerték szabadságukat.
A túszokat tizennégy másik katonával és rendőrrel együtt tartotta fogva a FARC az ország egyik délnyugati őserdei területén. A hadsereg 45 napja indított műveletet a kiszabadításukra, miután információt kapott a túszok fogva tartásának a valószínű helyszínéről.
A miniszter elmondása szerint szombat délelőtt a katonák megtámadták a gerillák Caqueta tartományban lévő táborát, majd az összecsapás után bukkantak rá a négy agyonlőtt túszra. Egyik társuk az első lövések hallatán megszökött. A dzsungelbe vetette magát, majd az esti órákban sikerült felvennie a kapcsolatot a katonákkal.
A FARC 1964 óta folytat harcot a kolumbiai kormány ellen, azt hangoztatva, hogy a szegények és gazdagok közötti egyenlőtlenségek megszüntetéséért küzd. Az elmúlt években a szervezet jelentősen veszített erejéből. Juan Manuel Santos kolumbiai elnök csütörtökön kijelentette, hogy a gerillákkal folytatott csaknem félévszázados harc a vége felé közeledik.
A FARC-nak valaha 17 ezer fegyverese volt, számuk mostanra 8 ezerre apadt. A gerillaszervezet korábban településekre is lecsapott, mára viszont arra kényszerült, hogy hegyvidékes területeken és dzsungelekben húzza meg magát a hadsereg ellene irányuló mind erőteljesebb csapásai elől.