Az életben maradt kiskorúak esetében pedig akár hosszú távú neurológiai következményekkel is járhat a szervezetükbe került nehézfém magas koncentrációja.
Az aranytartalékok felfedezése Nigéria északnyugati részén Zamfara államban óriási lázba hozta a környéken élő szegény farmereket, akik kétkezi munkával láttak neki a sziklák feltörésének.
A nyitott bányákból kiáramló szennyezett por következtében legalább hat faluban rendkívül megnövekedett az ólom légköri koncentrációja. A problémát csak súlyosbította, hogy a nők az arany kinyeréséhez szükséges feldolgozási munkálatokat gyermekeik közelében végezték.
A térségben működő segélyszervezetek jelenleg azon fáradoznak, hogy megfelelően ellássák az ólommérgezéstől szenvedő, többnyire kiskorú betegeket. További fontos teendő az illegálisan működő bányák mielőbbi lezárása, hogy megfékezzék a szennyezés további terjedését, még mielőtt a következő hónapban várható heves esőzések megkezdődnek.
A környezetszennyezés ellen küzdő Blacksmith Institute munkatársa elmondta, hogy legalább 170 gyermek halt meg az elmúlt hónapban az illegális aranybányák közelében, és az általuk megvizsgált gyerekek túlnyomó részének vérében olyan magas volt az ólom szintje, hogy a mérőműszerek kiakadtak.