Az Egyesült Államoknak jövő év elejéig el kellene kezdenie az iraki csapatkivonást – javasolta egy 20 fős nyugalmazott rendőrökből és katonai vezetőkből álló bizottság.
A Kongresszus elé tárt jelentés, mely a héten már a második, az iraki helyzetről készített beszámoló, arra figyelmeztet, hogy az elkövetkezendő 18 hónapban az iraki biztonsági erők még nem lesznek képesek arra, hogy átvegyék a koalíciós csapatok feladatát – írja a BBC.
Az arizonai republikánus szenátor, John McCain üdvözölte a jelentés csapatkivonásra tett megállapításait, mely összecseng a republikánusok azon javaslatával, mely nem támogatja a kivonulási menetrend felállítását. Konkrét határidők felállítása egyértelműen a nemzeti érdekekkel ellentétes – nyilatkozta a jelentést tevő bizottság elnöke, hozzátéve, hogy az iraki erőknek fokozatosan át kell venniük az ország vezetését. A jelentés ugyanakkor erős kritikával illette az iraki rendőrséget, amely nem képes felülemelkedni a vallási összetűzéseken.
Hillary Rodham Clinton, demokrata párti elnökjelölt-aspiráns ugyanakkor úgy vélte, hogy az iraki kormányra csak konkrét határidők felállításával lehet nyomást gyakorolni. Menetrend nélkül, időbeosztás nélkül hogyan lehet majd cselekvésre ösztönözni az iraki kormányt? – idézte Hillary Clinton szavait a The New York Times.
A két szenátor párharca jól mutatja, hogyan manővereznek a republikánusok és a demokraták az Irakról szóló diskurzus alakításában a jövő hétre az amerikai csapatok iraki főparancsnokától várt jelentés előtt – írja a The New York Times.