Változó ünnepek
A kommunizmus összeomlása után Borisz Jelcin volt elnök az Egyetértés és a Megbékélés ünnepévé alakította november 7-ét és bevezette június 12-én a Nemzeti Napot. Putyin tavaly megszüntette mindkét ünnepet, és helyettük november 4-ét, a Nemzeti Egység Napját iktatta a naptárba.
Az orosz főváros arculata nem volt egységes pénteken: a Vörös tér másik oldalán mintegy háromezer nacionalista fiatal tartott idegenellenes demonstrációt Hitler és Sztálin jelszavait egyaránt felhasználva – írja tudósításában a Moscow Times. A lap szerint ekkora nacionalista felvonulás nem volt Moszkvában az utóbbi tíz évben.
Putyin rosszul választott?
1612. november negyedikén a Dimitrij Pozsarszkij és Kuzma Minyin által vezetett csapatok csak a Vörös-tér szomszédságában lévő Kitaj-Gorad városrészt foglalták vissza a lengyelektől. Csak három nappal később verték ki a Kremlből a megszállást legitimálni hivatott uralkodót, ál-Dimitrijt; az akkori orosz-lengyel konfliktus 1613-ban ért véget, amikor az első Romanov elfoglalta a trónt – emlékeztetnek történészek. Szerintük ezért Moszkva nem szabadult fel november negyedikén, azon a napon csak első sikeres ütközetet vívták a város felszabadítói.
Felmérések ráadásul azt mutatják, hogy a csaknem 300 évvel ezelőtti események nincsenek nagy hatással az orosz polgárokra: egy októberi közvélemény-kutatás szerint 63 százalékuk sajnálja, hogy nem ünnepelhet november 7-én.