Blair–Gyurcsány négyszemközt
Mint az MTI megtudta, az EU-büdzsé témája hangsúlyosan szerepelt azon a megbeszélésen is, amelyet Gyurcsány Ferenc folytatott szerda este Tony Blairrel Londonban. A magyar miniszterelnök ugyanis ismertette a visegrádi négyek ezzel kapcsolatos, a keretköltségvetés ügyében minél gyorsabb megállapodást sürgető álláspontját a brit miniszterelnökkel. A megbeszélésen emellett a magyarországi reformok menetéről volt szó.
A csúcsértekezletet ezúttal – formabontó módon – nem Brüsszelben, hanem az anglikán egyház megalapításáról (s mozgalmas, néha véres véget ért házasságairól) ismert VIII. Henrik angol király egykori palotájában tartják. A britek valószínűleg ezzel is jelezni akarták, hogy ez nem egy “megszokott” EU-találkozó lesz, hanem olyan tanácskozás, amelynek feladata, hogy Európának új lendületet, de legalábbis új prioritásokat adjon.
Ez azonban a tagállamok közötti alapvető nézetkülönbségek miatt valószínűleg túl ambiciózus célkitűzés – s így a megfigyelőket inkább az érdekli, hogy csillapodtak-e azok a feszültségek, amelyek a legutóbbi, idén júniusi EU-csúcsot jellemezték, mindenekelőtt a 2007–2013 közötti EU-keretköltségvetés elfogadásának kudarca miatt. Blair a mostani csúcsértekezleten ezt a témát napirendre sem vette, ugyanakkor szerdán, Strasbourgban, az Európai Parlament ülésén megígérte: minden tőle telhetőt megtesz majd, hogy az egyezség megszülessen december végéig, a soros brit EU-elnökség befejeződéséig.
Szót ejtenek azonban elemzők szerint a rivális európai gazdasági és társadalmi modellekről. Tony Blair az angolszász modellt képviseli, a maga alacsony munkanélküliségével és gazdasági növekedésével, de számos társadalmi feszültségével, a másik oldalon pedig a kontinentális, gondoskodó állami modell áll, amely francia és német mintára védi a munkahelyeket, nagy teret ad a szakszervezeteknek, de nem igazán tud mit kezdeni a magas munkanélküliséggel. Mellettük azonban ott van még a skandináv típus, amelynek sikerült összeházasítania a rugalmas munkaerőpiacot – tehát a gyors elbocsátásokat – a gyors átképzéssel és munkahelyhez juttatással.