Klaus a Lidové Noviny címú prágai lapban azt javasolta, hogy az új integrációs szervezet alapvetően az egyes országok kormányainak önkéntes együttműködésén alapuljon, s nem lenne nemzetek feletti rendszer, tehát a központi döntési jogkörök a minimumra csökkennének. Ezt jelzi az általa javasolt új név is: Európai Államok Szervezete (EÁSZ).
A cseh államfő a “Hozzunk létre egy más Európai Uniót” című egész oldalas írásában úgy véli: fel kell hagyni “az Európa Állam”, illetve “az európai állampolgár”, “az európai himnusz” elképzelésekkel, amelyet állandóan sugalmaznak nekünk.
“Sok mindent, ami az elmúlt húsz évben született, meg kell majd szüntetni” – szögezi le Klaus, aki évek óta az európai integrációs szervezet mai formájának határozott ellenzője és kritikusa. Az Európai Államok Szervezetét alapvetően az egyes államok alkotnák, s nem közvetlenül az állampolgárok, ahogy arra a jelenlegi európai alkotmány törekedett.
A legfontosabb dolgokban konszenzuson alapuló döntéseket kellene meghozni. Mindezek ellenére az új szervezetnek is szüksége lenne valamiféle alkotmányos dokumentumra. Ennek azonban tükröznie kell azokat a tapasztalatokat, amelyeket a jelenlegi dokumentum franciaországi és hollandiai elutasítása után lezajlott viták fogalmaztak meg.
“A senki által közvetlenül nem irányított és nem szervezett folyamat jobb belső európai kapcsolatokat teremt, mint a legjobban gondolkodó politikusok” – állítja a cseh államfő.
“Liberális demokratikus politikai rendszerre van szükségünk, amely megköveteli a polgári elvet, s amely össze van kapcsolva az embereknek a saját államuk iránti természetes lojalitásával és a nemzeti öntudat elementáris érzésével” – szögezi le Klaus.