Több mint ezer új név jelent meg 2019 óta a választói névjegyzék I. kerületi adatbázisában – írja a Magyar Hang. A lap szerint ebből mintegy 800 főt a Máltai Szeretetszolgálat hetvenhét férőhelyes Fő utcai idősek otthonába jegyeztek be.
A névjegyzékekre rálátó kerületi forrásaik szerint a szeretetszolgálat ingatlanában túlnyomórészt venezuelai menekültek kaptak lakcímet. Ők azok a magyar származású venezuelaiak, akiket a kormány 2019-ben egy titkos program keretében hozott ki a válság sújtotta dél-amerikai országból. A mentőakciót a Máltai Szeretetszolgálat szervezte.
2022-ben a 24.hu írta meg elsőként, hogy a Fidelitas-alelnök és ismerősei egy I. kerületi klinika lakói lettek az időközi választás előtti napokban. Miután a Fidesz jelöltje, Fazekas Csilla szoros eredménnyel, mindössze 60 szavazattal nyert az ellenzéki aspiránssal szemben, a Fidesz ifjúsági szervezetéhez köthető személyek egymás után „költöztek ki” a klinikáról. A klinikára bejelentkező fidelitasosok között van olyan, aki egy hónapig volt csak az I. kerület lakója. És akadt olyan is, akinek papíron az édesanyja és a 76 éves nagymamája is beköltözött ideiglenesen a magánklinika címére.
A fiktív lakcímek bejelentését már évek óta nem szankcionálja a büntető törvénykönyv egy kormányzati módosítás nyomán. Az Országgyűlés 2021-ben szavazta meg azt a javaslatot, ami a Társaság a Szabadságjogokért és a Political Capital elemzése szerint is a korábbiaknál szélesebb kapukat nyitott meg a voksturizmus előtt. A Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes által beterjesztett módosítás ezt azzal érte el, hogy már nem kell ténylegesen azon a címen élnie valakinek, amit lakóhelyként bejelent.
A lap a venezuellai lakókkal kapcsopatban kérdéssel fordult a Máltai Szeretetszolgálathoz. Válaszuk szerint a bejelentéseknek semmi köze a választásokhoz. A kédéses címről azt írták:
lakcímbiztosításként szolgál menekült emberek és lakcímmel nem rendelkező rászorulók (például hajléktalanok) számára, ugyanis Magyarországon a legtöbb ügyintézés nem lehetséges lakcím nélkül.