Miért erős a magyar gazdaság?
– ezzel a címmel tartott előadást Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter hétfőn a Századvég úgynevezett Szuverenitás konferenciáján. Az MTI által az előadásról kiadott kivonat szerint a miniszter kiemelte: az elmúlt tíz év szerencsés volt, a világban béke uralkodott, prosperált a világgazdaság, amiből Magyarország is „kivette a részét”.
„Egészséges gazdaságot tudott felépíteni az ország, ami alapja a sikeres gazdaságpolitikának a mostani válságokkal terhelt időszakban” – idézték a tárcavezetőt, aki tíz pontot sorolt fel. Véleménye szerint ezek miatt erős a magyar gazdaság:
- a politikai stabilitás,
- a családalapú társadalom,
- a munkaalapú társadalom,
- a magas beruházási ráta,
- kiegészülve a stabil és diverzifikált külföldi működőtőke (FDI) beáramlással,
- az erős exporttal,
- komplex exportszerkezettel,
- fejlett úthálózattal,
- önfinanszírozással,
- valamint innovatív pénzügyi rendszerrel.
Nagy Márton kijelentette: „a magyar társadalom munkaalapú segélyalapú helyett”, itt van az egyik legmagasabb foglalkoztatási ráta és a legalacsonyabb munkanélküliségi ráta az EU-ban. Emellett – mint mondta – Magyarországon a legmagasabb a beruházási ráta, kiemelkedően erős FDI-állomány mellett. (Az FDI közvetlen külföldi tőkebefektetést takar, ami azt jelenti, hogy az idegen vevő közvetlen ellenőrzést gyakorol az általa egy másik országban megvett eszköz, pl. földterület vagy épület felett.) Ennek mértéke Nagy Márton szerint hazánkban idén már az első fél évben elérte a 100 milliárd eurót.
Az ipar versenyképes, fejlett a közúti infrastruktúra, a magyar autópályák gyorsan megközelíthetőek – részletezte a miniszter, miért is áll olyan erős lábakon a gazdaság hazánkban. Szerinte itt az egyik legkisebb a külföld felé való kitettség, köszönhetően a sikeres hazai önfinanszírozási ösztönzőknek. Beszélt arról is, hogy jelenleg az egyik legjövedelmezőbb és leghatékonyabb a bankrendszer.
Mindez meglátása szerint megfelelő alapot ad a további növekedésnek, ám hozzátette: olyan kihívások előtt áll a globális és a magyar gazdaság is, ami miatt tovább kell növelni a kapacitásokat. A tárcavezető – összegzése szerint – azt várja, hogy 2030-ra Magyarország az unió fejlettségének nagyjából 90 százalékát tudja majd elérni – közölte az állami hírügynökség.