Végigböngészte az Index, a 2014 óta eltelt kormányzási ciklusban hogy teljesített népszerűségileg a kormánypárti duó, a Fidesz-KDNP. A végkövetkeztetés lényeges a jövő áprilisi választások előtt: ugyanazon a szinten áll a Fidesz, ahol négy éve, borítékolható a győzelem. Azonban voltak fentjeik és lentjeik az utóbbi években.
Míg 2014 áprilisában 36,4 százalékon állt a párt, addig 2016 elején a kedveltsége 25 százalék köré csökkent. Azóta visszaerősödött a párt, de nyilvánvalóan látszik, milyen ügyek és kampányok rontottak és javítottak a Fidesz helyzetén.
Az első nagy bezuhanás 2014 végén volt, amikor egyszerre robbant Vida Ildikó kitiltási botránya és a netadó terve, ami tízezres tüntetést vitt az őszi Budapestre. Ekkor 35-ről 28 százalékra csökkent a kormánypárt támogatottsága. A bezuhanást a menekültek állították meg, 2015 nyarán talpra állt a Fidesz, 31 százalékra erősödött, részben az első migránsellenes plakátok, részben a határzár miatt.
2016 elején a migráció alábbhagyott, legalábbis az országot már nem érintette, ellenben az oktatásügy kiborította a bilit. Bedurrantak a kockás inges tüntetések, sztrájkok voltak az iskolákban, miközben a vasárnapi boltzár is roppant népszerűtlen ötletnek bizonyult. A Fidesz a majdnem 10 százalékos zuhanás után megint előhúzta a cilinderből a migránsait,
A fiatalok tavasszal ismét fellázadtak, ezúttal a Közép-európai Egyetem (CEU) és a civil szervezetek ügye volt a gyutacs. Hiába voltak kisebb és óriásibb tüntetések, csak kicsit esett a kormánypárt népszerűsége. Ezután Soros György került a középpontba, jöttek a plakátkampányok, a Fidesz pedig ismét bőven 30 százalék fölé tornázta fel magát.
(Kiemelt kép: MTI Fotó/Marjai János)