Nagy felmérést végzett Európában az Mno.hu, amiből kiderült, melyik országok szipkázzák el legjobban az orvosokat és egészségügyi személyzetet Magyarországról a jobb fizetésekkel.
Ausztriában mindössze 142 magyar orvos és ápoló dolgozik a tavalyi osztrák adatok szerint, de ennél magasabb is lehet ez a szám. De hiába van közelebb Ausztria, Németország sokkal inkább működik mágnesként ilyen szempontból. Itt 1597 magyar orvost regisztráltak.
Ezzel a dobogón se vagyunk, a legtöbb külföldről érkezett orvos román (3857), görög (3011) és osztrák (2695). Német kórházakban tavaly 174 magyar orvos vállalt munkát. Németországban az orvosok 10 százaléka külföldi.
Havi kétmillió forint
A nyugati keresetek persze fényévekkel jobbak az itthoniaknál (még a magasabb megélhetési költségekkel számolva is). Egy kezdő osztrák orvos alsó hangon félmillió forintnyi eurót kaphat havonta, de 12 év tapasztalattal akár a havi kétmillió forint sem elérhetetlen.
Németországban 700 ezres kezdőfizetés mellé már akár 8 év után lehet 2 milliósra növelni a bért. Eközben nem kell sok macera, simán elismerik a hazai orvosképzésben szerzett diplomákat kint is, csak akkreditáltatni kell őket.
Angolszász kényelem
Nagy-Britannia is vonzó cél: tavaly szeptemberi adatok szerint 342 orvos kezelte a britek nyavalyáit. Ehhez további 504 egészségügyi dolgozó, köztük 113 szülésznő és védőnő jön hozzá. Drasztikus növekedés ugyanakkor nincs, apránként nő évről évre az Egyesült Királyságban melózó magyar egészségügyisek száma (bár a nem orvosi személyzet száma nagyot ugrott az utóbbi hat évben).
A briteknél 30 százalék a külföldi orvosok aránya, a legtöbb Írországból, aztán Görögországból, Lengyelországból érkezett. Észak-Amerikába évi egy-két orvos megy ki, Kanadában és az USA-ban is nagyon kevesen vannak, az utóbbi országban részben azért, mert ott nem fogadják el a magyar szakképzést, az egészet előlről kell csinálni.
Külföldi dokik Magyarországon
A cikk végén érdekességként szerepel, hogy Magyarországon is dolgozik mintegy ezer külföldi származású doktor. Hivatalosan 628 főről tudni, de ebben nincsenek benne a kettős állampolgárságú orvosok. A külföldi orvosok zöme egykori baráti szocialista országokból érkezett Kelet-Európából vagy épp arab államokból.