A szabolcsi rendőrök vetettek véget egy több száz befektetőt érintő csalássorozatnak. A gyanúsítottak egyebek mellett a német kancellárra hivatkozva hitették el az érintettekkel, hogy bomba üzletet köthetnek – írja a Zsaru magazin.
A nyomozás adatai szerint gondosan kidolgozott mesével csaknem egy éven át forgatott be befektetőket piramisjátékába a 30 éves cégvezető és adminisztrátora, egy szintén 30 éves nő. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Rendőr-főkapitányság gazdaságvédelmi osztálya 663 rendbeli, üzletszerűen elkövetett csalás bűntettével gyanúsítja őket, az ügyben keletkezett 18 ezer oldalas iratanyagot február 20-án vádemelési javaslattal küldte meg az ügyészségnek.
“Adataink szerint B. Norbert a Goldway Kft. ügyvezetőjeként rövid lejáratú befektetést ígért a sértetteknek, cége valójában semmilyen pénzügyi tevékenységet nem végzett. Azt állította, a befizetett pénzekből cége rendkívül jó minőségű, úgymond csúcsaranyat vásárol, a nemesfémet a Deutsche Bankban helyezik letétbe, három hónap után pedig 15–40 százalékos hozammal értékesítik” – tájékoztatta a lapot Demcsák Miklós alezredes, a gazdaságvédelmi osztály kiemelt főnyomozója. Névtelen bejelentés nyomán 2013. november 18-án kezdtek nyomozni, és hamarosan kiderült: a kft. összesen 663 befektetőtől gyűjtött be kisebb-nagyobb összegeket, amelyeket aztán a férfi egy másik vállalkozásának számláján tárolt. A nyomozás kezdetéig történtek kifizetések a későbbi sértettektől beszedett összegekből, ugyanakkor kiderült, hogy a Goldway Kft.-nek még csak számlája sincs a Deutsche Bank magyarországi fiókjában.
A külvilág úgy láthatta, hogy a férfi jól menő vállalkozást irányít. A Goldway Kft. irodákat bérelt Budapesten, Debrecenben, Tiszaújvárosban, Nyíregyházán és a romániai Szatmárnémetiben is, a cégvezető nagy értékű bérelt autókkal közlekedett. Időnként híres emberek nevével dobálózott. A szabolcsi egyenruhásokat a nyomozás kezdetén arról értesítették fővárosi kollégáik, hogy egy bejelentés szerint a Goldway Kft. ügyvezetője az egyik leggazdagabb magyar üzletember nevével igyekszik fémjelezni vállalkozását, noha nincs köztük semmiféle kapcsolat. Nyomozás közben kiderült az is, hogy a csúcsarany kifejezést kitaláló férfi a német kancellár nevével is visszaélt, hogy nagyobb bizalmat keltsen a befektetőkben. Sikerült neki: a nyomozás adatai szerint bő egy év alatt több mint 2,5 milliárd forintot fektettek be a cégénél, csaknem 400 ügyfél sosem látott viszont egyetlen forintot sem a pénzéből.
‘”A cégvezető B. Norbert 2013. november 22-e óta előzetes letartóztatásban van. A Goldway Kft. megtévesztett üzletkötői megállapításunk szerint nem vettek részt a csalásban. A kft. adminisztrátora, B. Brigitta viszont a pénzek mozgatásával tevékenyen részt vett az ügyletekben, ezért 2014. április 16-án gyanúsítottként hallgattuk ki. Bűnsegédként gyanúsítjuk a csalásokkal, szabadlábon védekezik” – összegzett Demcsák alezredes.
A rendőrség a gyanúsítottak nevéhez köthető bankszámlákat több tízmillió forinttal zárolta, továbbá nagy értékű vagyontárgyakat foglalt le az ügyben.