Közélet

Szén-monoxid miatt kerültek kórházba hárman Budán

Egy fiatal nőt és két tíz év körüli gyermeket láttak el a mentők.

A II. kerület Szabadság utca egyik társasházának földszinti lakásához riasztották a fővárosi tűzoltókat csütörtökön, kora délután. A lakók rosszullétre, fejfájásra panaszkodtak. A kiérkező egység légzőkészülékben, gázkoncentráció mérővel vizsgálta át az érintett lakást. Az ingatlanban korábban két gyermek is tartózkodott, nekik is megfájdult a fejük. Az FKI Doktor szolgálata egy fiatal nő és két gyermek vérében kimutatta a mérges gáz jelenlétét. A mentők őt és két tíz év körüli gyermeket megfigyelésre kórházba szállították. A lakás központi gázüzemű fűtőberendezését a gázszolgáltató szakemberei vizsgálják.

A katasztrófavédelem közlése szerint több mint százharminc szén-monoxid-mérgezéssel kapcsolatos esethez kellett vonulniuk a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság tűzoltóinak. Az említett időszakban hatvanhárman szenvedtek szén-monoxid-mérgezést. Idén csak szeptember 1. és október 15. között tizenhét alkalommal kellett vonulniuk az igazgatóság tűzoltó egységeinek: hat ember,– köztük egy gyermek – került kórházba mérgezéssel. A Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóságnál rendelkezésre álló adatok szerint a vizsgált időszakban egy felnőtt vesztette életét szén-monoxid-mérgezés következtében. A katasztrófavédelem tapasztalatai szerint sok helyen már felszereltek szén-monoxid-érzékelőket, a riasztó eszközök több mint ötven esetben mentették meg a lakásban tartózkodók életét.

Emlékeztetnek, a szén-monoxid-mérgezés az egyik leggyakoribb háztartási baleset, amelyet legtöbbször a nem megfelelő műszaki állapotú, vagy a helytelenül használt tüzelőberendezés, kémény, kályha, kandalló, gázsütő, gázszárító, gázkazán, gáz vízmelegítő vagy vegyes tüzelésű kazán okozza. A szénvegyületek tökéletlen égése során képződő színtelen, szagtalan gáz valamely rendellenesség miatt a lakótérbe kerül, és megmérgezi az ott tartózkodókat. A szén-monoxid rendkívül agresszív mérgező gáz. Belélegezve a tüdőn át a vérbe kerül, ahol kétszázötvenszer intenzívebben kötődik a vér hemoglobinjához, mint az oxigén, vagyis megakadályozza az oxigénfelvételt. Ha fejfájás, szédülés, émelygés, a látás- és hallásképesség csökkenésének tüneteit észleli az ember, szén-monoxid-mérgezésre lehet gyanakodni. Ilyenkor a gázkészüléket azonnal el kell zárni, és ki kell szellőztetni a lakást. Tiszta levegőn a vérben lekötött szén-monoxidnak mintegy fele egy óra alatt távozik. Vagyis ha a mérgezést szenvedett ember elhagyja a szén-monoxiddal telített helyiséget, enyhülnek a tünetek.

A tragédiák és balesetek azonban odafigyeléssel, öngondoskodással megelőzhetőek.

A legfontosabb, hogy az minden fűtési szezon előtt ellenőriztessük a tüzelő- és fűtőberendezéseket, illetve a kémények műszaki állapotát – ezzel máris fontos lépést teszünk a saját biztonságunk érdekében. Az ellenőrzést szakemberre kell bízni, aki a műszaki biztonsági felülvizsgálat elvégzésére is jogosult. Fontos az is, hogy azokat a helyiségeket, amelyekben a tüzelőberendezések találhatóak, rendszeresen szellőztessük, így is megakadályozható a mérgező gázok felhalmozódása. A szellőző nyílásokat semmilyen esetben sem szabad eltömni, elzárni, és szabad keresztmetszetüket időszakonként ellenőrizni kell.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik