Közélet

Seuso-kincsek: 14 éve keresik a gyilkost

A Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) 2000 óta folyamatosan nyomoz a Seuso-kincsekkel összefüggésben történt emberölés ügyében - közölte a rendőrség hétfőn az MTI megkeresésére.

A Blikk hétfőn írt arról, hogy a rendőrök tovább keresik a Seuso-kincseket megtaláló Sümegh Jószef gyilkosait. Mint írták: “a rendőrök abban bíznak, hogy újabb tanúk kerülnek elő a rejtélyes ügyben”. A napilapban arra is kitértek, hogy az egykori Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának jogutódja továbbra is fenntartja a 10 milliós nyomravezetői díjat annak, aki a Seuso-kincs olyan darabját szolgáltatja be, amely igazolja annak pannóniai származását.

Az Országos Rendőr-főkapitányság kommunikációs szolgálata az MTI-nek úgy reagált: az NNI a Seuso-kincsekkel összefüggésben emberölés bűntett elkövetésének gyanúja miatt folytat eljárást ismeretlen tettes ellen.
A jelenlegi nyomozás 2000-ben indult akkor felmerült újabb adatok alapján. Azóta a nyomozás folyamatos.

A nyomravezetői díjat “a kincslelettel kapcsolatos további tárgyi bizonyítékok előkerülése érdekében” korábban az akkori Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma ajánlotta fel. A felajánlott jutalommal kapcsolatos aktuális kérdésekben a jogutód illetékes nyilatkozni – közölte a rendőrség.

Hét haláleset a kincs körül

A Seuso-kincs néven ismert lelet a 4. században készült, 14 nagyméretű, étkezéshez és tisztálkodáshoz használt ezüstedényből, valamint a kincs elrejtéséhez szolgáló rézüstből áll. Nevét a több mint 1500 évvel ezelőtt élt tulajdonosáról, egy magas rangú római tisztségviselőről kapta, aki minden bizonnyal a mai Polgárdi környékén élt és aki – vagy akinek örökösei – vélhetően egy barbár katonai betörés alkalmával rejtették el a kincseket a 4-5. század fordulóján.

Sümegh József a kőszárhegyi kőbányában találhatta a felbecsülhetetlen kincset.1980-ban épp sorkatonai szolgálatának utolsó napjait töltötte, amikor egy borospincében állítólag felakasztotta magát. Halála körül nagyon sok a kérdőjel.

Az akkori, majd a rendszerváltás után lefolytatott nyomozás sem bizonyította az idegenkezűséget. Sümegh történetét és a Seuso-kincshez köthető hét halálesetet itt foglaltuk össze.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik