Életfogytig tartó fegyházbüntetésre ítélt kedden a Szekszárdi Törvényszék egy 2010 decemberében elkövetett fegyveres rablás négy vádlottja közül kettőt, a másik két elkövetőt kilenc, illetve tíz év fegyházbüntetéssel sújtotta.
A törvényszék első fokon a harmad-, illetve a negyedrendű vádlottat – Kalányos Bélát és Korsós Istvánt – rablás, személyi szabadság megsértése és életveszélyt okozó testi sértés miatt mondta ki bűnösnek, és az életfogytiglani fegyház mellett tíz évre eltiltotta őket a közügyek gyakorlásától.
Kolompár Attila elsőrendű vádlottat felbujtóként elkövetett rablás miatt tíz, Bogdán János másodrendű vádlottat bűnsegédként elkövetett rablás miatt kilenc évi fegyházbüntetésre ítélték.
A tényállás szerint a négy férfi 2010. december 22-én otthonában rabolt ki egy dombóvári vállalkozót. A rablás közben hazaérkező sértett a garázsban találkozott az arcát eltakaró harmadrendű vádlottal, aki egy feszítővassal fejen ütötte őt, másik két ütést a vállalkozó kivédte. Ezután a harmad- és a negyedrendű vádlott a vállalkozót az irodájába vitte, megkötözték, majd műszaki cikkeket, használati tárgyakat és némi készpénzt vittek el tőle 139 ezer forint értékben. A bűncselekményt az elsőrendű vádlott tervelte ki, a másodrendű vádlott a rablás alatt figyelte a környéket.
A támadók a közelben várakozó két társukkal megpróbáltak elmenekülni, a rendőrség azonban – korábbi erőszakos bűncselekmények miatt – figyelő szolgálatot szervezett, és a Terrorelhárítási Központ, illetve a Tolna Megyei Rendőr-főkapitányság rendőrei gépkocsijukban elfogták őket.
A törvényszék az életfogytig tartó büntetés kiszabásánál a 2010 júliusában életbe lépett, “három csapásként” ismert rendelkezést alkalmazta. Eszerint, ha a vádlott halmazatban három erőszakos bűncselekményt követ el, akkor a büntetési tétel a kétszeresére emelkedik. Amennyiben ez meghaladja a húsz évet, akkor életfogytiglani szabadságvesztést kell kiszabni. A törvényszék ítélete szerint Kalányos Béla és Korsós István 20 év múlva bocsátható feltételesen szabadlábra. Az ítélet ellen a vádlottak és védőik enyhítésért fellebbeztek, az ügyész három nap gondolkodási időt kért.