Már két évvel ezelőtt is szó volt arról, hogy ingyenessé válhat az állami kéményseprés, az elképzelést szabályozás követte, így a múlt nyártól nem kell fizetni a szolgáltatásárt. A lakossági ellenőrzés tehát ingyenes lett, a cégeknek és egyéni vállalkozóknak viszont súlyos összegeket kell fizetniük a munkáért. Az év elején a Magyar Nemzet arra jutott, hogy
Kérdéseinkkel megkerestük az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságot (OKF), hogy megtudjuk, mire számíthat az, aki a lakcímét jelölte meg vállalkozása székhelyeként. A szervezet a lakossági szektorban vette át a kéményseprést, és csak ott, ahol a feladatot a megyei jogú város nem vállalta. Az alábbi térképen látszik, hogy hol ellenőriznek a katasztrófavédelem kéményseprői és hol maradtak a korábbi kéményseprőcégek a szolgáltatók. (Irányítószám szerinti lekérdezésre itt van lehetőség.)
Az OKF-től megtudtuk, hogy ha a lakóhelyre akár csak egy gazdálkodó szervezet is be van jegyezve (az egyéni vállalkozók is ennek minősülnek), úgy a kémény már nem lakossági.
A kéményseprők kétszer csenget
Kíváncsiak voltunk arra is, hogy ebben az esetben magunknak kell-e kérni a kéményellenőrzést vagy idővel mindenki sorra kerül. Két lehetőség létezik:
- ha a vállalkozást a társasház egyik lakásába jegyezték be, akkor nem kell külön megrendelni a seprést;
- ha viszont családi házba, akkor az ingatlan használójának kell erről gondoskodnia.
Az ellenőrzés megrendelésének gyakorisága a tüzelőberendezés fajtájától függ:
- zárt égésterű, gázüzemű fűtőeszközhöz csatlakoztatott kémény esetén kétévente,
- minden egyéb tüzelőeszközhöz csatlakoztatott kémény esetében évente kell megnézetnie a kéményeket.
A Magyar Nemzet korábbi cikkében cikkében felmerült, hogy a szolgáltatást cégenként kell megfizetni. Ez viszont nem igaz: ha egy ingatlanba több gazdálkodó szervezetet is bejegyeztek, akkor annak kell a kéményseprőcégtől megrendelt kéményellenőrzési és tisztítási munka díját megtérítenie, amelyik megrendelte a szolgáltatást.
Olvasónk, miután felkereste az OKF-et, egy listányi telefonszámot kapott arról, kinél rendelheti meg az ellenőrzést. A szervezettől megtudtuk, hogy a családi házba bejegyzett gazdálkodó szervezetek esetén változatlanul a megyében működő kéményseprőcégek végzik a szolgáltatást, az ingatlan használója pedig bármelyik, a megyében elérhető kéményseprőcégtől megrendelheti a szolgáltatást – a településenkénti lista itt elérhető. A cégek honlapjain megtalálható a szolgáltatások díjai is.
Kimaradni senki nem fog, ugyanis a katasztrófavédelem rendelkezésére állnak azok a közhiteles nyilvántartások, amelyekből kiderül, mely ingatlanokba vannak gazdálkodó szervezetek bejegyezve, ezek listáját pedig továbbították a megyében működő kéményseprőcégekhez is.
Azzal spekulálni, hogy nem akarunk vagy nem tudunk fizetni, és ezért csak 3-4 évente hívjuk ki a kéményseprőt, nem érdemes. A kéményseprő cégek minden év végén elküldik az OKF-nek, hogy melyik ingatlant nem látták el. A tűzvédelmi hatóság összegzi ezeket az adatokat és felszólítást küld arra a címre, ahol egyik cég sem járt.
Hogy jön össze több mint 30 ezer forint?!
Olvasónk mellékelte a számlát is, amit a szolgáltatójától kapott: erről kiderül, hogy két kéményét ellenőrizték (2*5.500 Ft), kettőt műszakilag felülvizsgálták (2*5.500 Ft), illetve volt még a kiszállítás díja (4000 Ft) és az áfa (7.020 Ft). Az árak szolgáltatónként változhatnak.
Fejléckép: MTI/Marjai János