Rövidesen a kiskereskedők után mélyen a zsebükbe nyúlhatnak a fodrászok, a műkörmösök, majd idővel a taxisok is. A szolgáltatói szektor online pénztárgéppel való „felszerelését” vizsgálják ugyanis a kormányzatnál – értesült több független piaci forrásból a Népszabadság.
A kereskedőknél, a kisboltokban, a benzinkutaknál, az áruházakban, a szállodákban, a vendéglátóhelyeken és a gyógyszertárakban lassan befejeződik a kasszacsere. Arról már korábban – igaz, csak általánosság szintjén – több szakmai fórumon is szó esett, hogy a szaktárca második ütemben a szolgáltatói szektorban vezetné be az online kasszákat.
Külföldön, ahol már lezajlott a teljes folyamat – például Bulgáriában vagy Lengyelországban –, a szolgáltatók is kénytelenek voltak netes pénztárgépet üzembe helyezni.
A Nemzetgazdasági Minisztérium sajtóosztálya a Népszabadság megkeresésére csak annyit közölt, hogy „konkrét jogalkotási lépések előkészítése” ebben a kérdésben nem zajlik. Az NGM részéről annak adtak hangot, hogy a „tárca célja változatlanul a gazdaság további fehérítése”.
Márpedig a kiskereskedelmi átállás során szerzett tapasztalatok a tárca szerint kedvezőek. Így a korábban adóelkerüléssel leginkább érintett területek kereskedői az első fél évben 29 százalékkal, vagyis 17 milliárd forinttal több áfát vallottak be, mint egy évvel korábban.
A taxis piac keményebb diónak számít
A forgalmazók és a gyártók vélekedése megoszlik abban, hogy melyik ágazat pénztárgépeit mikor lehet lecserélni. A helyhez kötött szolgáltatók – fodrászok, orvosok – esetében az átállás technikai háttere immáron megoldott, így ez inkább már „jogalkotói kérdés”.
Valamivel nehezebb kérdés a taxik és a mozgóárusok „átállítása”. A lap szerint úgy tudni, hogy az NGM már régóta tárgyal az érintett társaságokkal. A fő problémát az jelenti, hogy egyelőre nem tudni olyan online pénztárgépről, ami a járművekbe beépíthető. Ezzel együtt az egyik taxitársaságnál úgy vélték: 2015 második felére már kifejleszthetnek a taxikba is beszerelhető eszközöket.