„Ha nyugatra, a fejlett piacok irányába tekintünk, akkor szinte naponta előfordul, hogy egy-egy nagyobb szereplő megválik a ‘szeretett’ papírjaitól. Egy ilyen döntés viszont a kisebb méretű, kevesebb szereplős magyar piacon érthetően jóval nagyobbat üt. A nyugati példáknál általában nem kell annyira izgulni, ha egy nagybefektető kiszáll, hiszen két-három jön a helyére. Az OTP esetében viszont nagy kérdés, hogy ki tölti be a parketten azt az űrt, amit Csányi Sándor hagyott maga után” – összegezte az XTB brókercég vezető elemzője.
Soós Róbert szerint az elmúlt két hét tanulsága, hogy az jött ki jól az OTP-sztoriból, aki nem engedett a pániknak, nem adta el a részvényeit, vagyis nem haladt tovább a „csordával”. Fundamentális szemszögből a vállalatértékelési modellek alapján ugyanis az OTP-részvények érteke eléri vagy meg is haladja az 5 000 forintot.
Frissítés: A bankpapírok árfolyama hétfőn 4,14 százalékkal 4 350 forintra csökkent, forgalmuk elérte az 5,9 milliárd forintot.
Egyre erőtlenebb az emelkedés
Míg 2006-ban 10 ezer feletti, 2010-ben 7 800 volt az éves csúcsárfolyam, addig idén csak 5300-ig tudott araszolni az OTP. Technikailag tehát egyre ereszkedő csúcsokat lehet látni. Az XTB vezető elemzője szerint ez korántsem meglepő, ha a meghosszabbított bankadóra vagy a devizahitelesek többkörös mentésére gondolunk. Másrészt jogos a félelem a további árfolyamcsökkenéssel kapcsolatban is, hiszen a magyar parketten bőven akad példa arra, hogy egy-egy részvény árfolyama folyamatosan sorvad.
Visszatesztelték a fair értéket
A bankpapír jegyzése 2011 óta viszonylag egyenletes emelkedésen ment keresztül. Csányi Sándor több mint 10 milliárd forintos eladásainak hatására viszont az árfolyam hirtelen 3 nap alatt a féléves mélypontjára süllyedt. Azóta viszont a technikailag fair értéket (ez a 200 napos mozgóátlag) már visszatesztelte a papír. Soós Róbert úgy véli, hogy ezt a felpattanást kis kockázattal lehetett megjátszani, hiszen a több mint 20 százalékot esés után szinte törvényszerű volt a korrekció.
A devizahitelesek mentése sújtja a forintot is
A fentieken kívül a tervezett devizahiteles mentőcsomag és az ezzel kapcsolatos bizonytalanság is nyomja az OTP-t, illetve a teljes hazai pénzügyi szektort is. Emiatt alulteljesítő a forint is a régiós devizákkal szemben. Az XTB szakértője szerint a devizahiteles mentéssel kapcsolatban negatív meglepetés esetén a forint az euróval szemben akár megcsípheti a 300-as árfolyamot is. Ha viszont a lehetőségekhez képest befektetőbarát, bankbarát a megoldási terv, akkor 292 közelébe is visszasüllyedhet a jegyzés.
Hallgassa meg a teljes interjút! Soós Róberttel, az XTB vezető elemzőjével Borbély Péter a Gazdasági Rádió reggeli műsorában a magyar tőzsdenyitást követően beszélgetett.