A Joseph Pulitzer Emlékdíj Alapítvány kuratóriuma 16. alkalommal adta át elismeréseit. A testület összesen mintegy kétszáz pályaművet értékelt.
Előző évi tevékenysége alapján “Publicisztika” kategóriában Uj Péter, az Index internetes portál főszerkesztője, a Népszabadság külső munkatársa és Fehér Béla, a Magyar Nemzet Hétvégi Magazinjának szerkesztője, aki a napilapban Magyar zsebtükör rovatcímmel publikál, kapott díjat.
Szente László, a Magyar Rádió vezető szerkesztője “Rádiós és televíziós újságírói tevékenység” kategóriában nyerte el az emlékdíjat. Szente Lászlót a méltató beszédben a közszolgálatiság egyik utolsó képviselőjének nevezték.
A “Képi megjelenítés” kategóriában Teknős Miklós fotográfust díjazta a kuratórium. A díjat elsősorban a váci fegyház lakóiról készült sorozata elismeréseként vehette át.
Az “Életmű” kategóriában Lengyel László közgazdász, közíró lett a díjazott. Három évtizede, heti vagy havi rendszerességgel jelennek meg cikkei, amelyekben “ostoroz mindent és mindenkit, ami vagy aki gátja annak, hogy Magyarország mielőbb civilizált, működőképes, dinamikus és sikeres európai országgá váljon” – hangzott el a méltatásban.
Az “Alkotóközösségek” kategória díját a Figyelő szerkesztősége kapta. Az elismerést a hamarosan ötvenéves hetilap főszerkesztője, Martin József Péter vette át. Laptársunknak innen is szeretnénk gratulálni.
A díjakat az alapító, a New Orleansban élő magyar üzletember, Fábry Pál adta át.
A magyar Pulitzer-díj és a Joseph Pulitzer Emlékdíj – amelynek alapítója a magyar származású, 1847-ben született újságmágnás, Pulitzer József – sok szempontból hasonló, működését tekintve azonban független a New Yorkban évente átadott elismerésektől.
A magyarországi emlékdíjat – a Pulitzer-örökösök hozzájárulásával – 1988-ban alapította Fábry Pál és a Magyar Hitelbank Rt. azzal a céllal, hogy a kelet-közép-európai rendszerváltozást követően elismerést kapjanak a kimagasló szakmai teljesítményt felmutató magyar újságírók.
(A Figyelő és a FigyelőNet kiadója is a Sanoma Budapest Rt. – a szerk.)