Amszterdamról első látásra a víztől csillogó jelző juthat mindenkinek az eszébe. Ez egyrészt köszönhető a várost átszelő csatornarendszernek, másrészt annak az esőnek, amely szinte nap mint nap áztatja az épületeket, utakat és embereket. A kis kanálisok köré épült városban sétálni azonban felér egy jógaórával és egy hozzá csapott meditációval, főleg ha nem esik.
A 750 ezer lakosú holland fővárosban két állítás majdnem minden ott élőre igaz: beszél angolul, és biciklivel jár. A holland nyelv ismerete nélkül is akár évekig eléldegélhet egy külföldi, és az autója kulcsát is elzárhatja szekrényébe a hétköznapokon. A mindennapos sétákat sem megnyugtatásunkra érdemes beiktatni a programunkba, hanem csak az élvezet kedvéért.
|
A bicikliutak úgy szelik keresztül-kasul Amszterdamot, mint testünket véredényeink. Biztonságosan és gyorsan lehet közlekedni rajtuk az egyébként nem nagy területre nyújtózkodó városban. Ahogy egy Amszterdamban élő magyar fogalmazott frappánsan: a város biciklivel 40 perc széles és 40 perc hosszú. Feltehetően ennek a területi szűkösségnek is köszönhető, hogy mindenki a biciklivel közlekedést részesíti előnyben. Autója pedig majd mindenkinek van, de a városon belül eszükbe sem jut beindítani a motort. Inkább nagyobb utakra használják.
Mindezek ellenére a dugók nem ritkák, de leginkább a fővárosba vezető
Van azonban még egy ok, amiért a hollandok biciklimániások. Bár a tömegközlekedés rendkívül jó, a járatok gyakran és pontosan járnak, és bármilyen célpontot meg lehet velük közelíteni, a jegyárak igencsak borsosak. A két zónára érvényes vonaljegy például 2,4 euró, a kétzónás hetibérlet 17,7 euró, a havi 57,9 euró. Bővebb információkat az amszterdami tömegközlekedési vállalat honlapja szolgáltat.
A Schiphol reptér Amszterdamtól 18 kilométerre fekszik, leggyorsabban vonattal érhető el. A központi pályaudvarról minden tíz percben indul egy járat a repülőtérre, melynek menetideje 15 perc.
Hol érdemes lakni?
A belváros csatornái melletti lakások a szuperluxus kategóriába számítanak, a grachtok környékének árait csak az ötven feletti, jómódú hollandok engedhetik meg maguknak.
Ennél fiatalosabb, ám áraiban még mindig kicsit borsos a Jordaan negyed, még szintén a belvároshoz tartozik, de juppik és
|
Kellemes, izgalmas és már olcsóbb az Indische Buurt városnegyed. Rengeteg bevándorló lakik itt, de éppen a kultúrák keveredése miatt igazán izgalmas hely.
|
Amszterdamra is igaz, ami az összes többi uniós városra, hogy magasan kvalifikált munkaerőre jelenleg nincs igazán kereslet, míg a jól képzett szakmunkásokat vagy betanítható munkásokat szívesen várják. A holland diplomásoknak sem könnyű elhelyezkedniük, azok érnek a leggyorsabban célba, akik nagy kapcsolati tőkét gyűjtöttek: szinte minden cégnél kérnek ajánlást.
Feketemunkára sem számíthat ideiglenes megoldásként a külföldi, a munkaadók nem szívesen alkalmaznak illegálisan senkit, inkább vállalják a papírmunkát. Igaz, feketemunkára szinte senkinek sincs esélye, mivel a városba költözéskor kötelező a regisztráció, ehhez vagy tanulmányi szerződésre, vagy munkavállalási engedélyre van szükség. A magyarok számára az EU tagság sajnos Hollandiában sem hozott nagy könnyebbséget. A munkavállalási engedély megszerzése továbbra is körülményes és drága. Megéri keresgetni, a hollandok igazán nem keresnek rosszul az unió többi államához viszonyítva, a havi átlagbér körülbelül nettó 1400 euró.
Állásra azok számíthatnak, akik a szolgáltatási szektorban (bankok, biztosítók) vagy turisztikai cégeknél szeretnének elhelyezkedni. A nagy
|
Álláshirdetéseket a ViaVia és Marketplaats oldalakon találhatunk sokat, mindenesetre a helyiek hagyományosan ezeket az újságokat böngészik munkakeresés céljából. A magán-állásközvetítők hirdetései szintén segítségére lehetnek az állásra vágyónak.
Az németalföldi országban Amszterdam kulturális élete a legizgalmasabb. A gazdag államnak van pénze meghívni a legnevesebb kortárs művészeket, híres gyűjteményeket a fővárosba. És az állampolgárok szívesen is áldoznak az ilyesfajta szórakozásokra. Egy kiállításra körülbelül 5-10 eurót kell szánniuk az ott élőknek. Amszterdam komolyzenei élete is kiváló, ámbár egy koncertjegy legalább 25 euróval kurtítja meg vagyonunkat.
Szórakozóhelyekkel, kávéházakkal és éttermekkel szinte a túlcsordulásig tömött a város. Csak a Leidseplein téren rengeteg étterem, mulató sőt színház is található.
A moziba járóknak alkalmanként 7-10 eurót kell otthagyniuk egy jegyért, és a szórakozóhelyek sem olcsóak, csak a belépő legalább 10-15 euró. Ha már bent vagyunk, egy pohár sörért 2,5 eurót kell áldoznunk.
Családi élet: kicsit más