Gazdaság

Elutasították Polt Péter feljelentését Tiborcz István új óriásbiznisze ügyében

Vörös Szilárd / 24.hu
Vörös Szilárd / 24.hu
A Nemzeti Nyomozó Iroda szerint nem valósítottak meg bűncselekményt a kormányfő vejének többségi tulajdonában álló Waberer's és a Magyar Posta közös logisztikai beruházásának ügyében.

Az Orbán Viktor vejéhez köthető Waberer’s Csoport Ecser térségében fejleszt hatalmas logisztikai bázist, amelyet 2026 első hónapjaiban felvásárol majd a Magyar Posta. Vadai Ágnes a DK országgyűlési képviselője november elején arról nyújtott be írásbeli választ igénylő kérdést Polt Péter legfőbb ügyésznek, hogy akar-e az ügyben vizsgálatot indítani.

Az ellenzéki politikus felhívta Polt figyelmét, hogy az ügynek „magas szintű korrupció kinézete van”, hiszen az állami tulajdonban lévő Magyar Posta a Tiborcz István többségi tulajdonában lévő cég ecseri logisztikai bázisát akarja megvenni ugyanúgy a magyar adófizetők pénzéből, ahogy (részben) fel is építette. Polt Péter a kérdést feljelentésként értékelte, azt elbírálásra a Nemzeti Nyomozó Irodának (NNI) továbbította.

Az NNI korrupciós bűnözés elleni osztályának vezetője szerdán küldte meg válaszát Vadai Ágnesnek, aki a levelet lapunknak továbbította. A nyomozóhatóság a hűtlen kezelés bűntett gyanúja miatt tett feljelentést elutasította, mivel álláspontjuk szerint a feljelentett cselekmény nem bűncselekmény. Az elutasítást a következőképp indokolták a levélben:

„A feljelentés alapját a valaszonline.hu oldalon 2024. október 15-én megjelent »Jön a finálé: Tiborcz ezzel az óriásbiznisszel zárná a 2022–2026-os ciklust« című cikk 3. pontja képezi. A cikkből a Waberers Csoport vadonatúj ecseri logisztikai központja építésével kapcsolatos számadatokat ismerhetjük meg, illetve azt, hogy a raktárszolgáltatást is nyújtó szállítmányozási cég ezen munkálatait nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánították. A cikk tartalmazza, hogy a cég az ecseri térségben vett újabb területen valamilyen állammal közös bizniszt tervez, ugyanis a Magyar Posta Zrt. erre a cégre bízta központi csomagfeldolgozójának kialakítását.

A létesítmény kulcsrakész átadását 2026 elejére tervezik, majd azt követően a Magyar Posta azt meg fogja vásárolni a kivitelezőtől. Dr. Vadai Ágnes a fentiek alapján tette fel – feljelentésként értékelt – kérdését. A beadványban foglaltakat hatóságunk a Büntető Törvénykönyvről 376. § (1) bekezdésébe ütköző hűtlen kezelésre utaló adatként értékelte.

A feljelentés alapján ellenőriztük a kérdést generáló cikket, illetve a jelzett beruházással kapcsolatban a nyílt internetes portálokon fellelhető további információkat annak megállapítására, hogy történt-e olyan szándékos kötelességszegő magatartás, amely következtében vagyoni hátrány keletkezett, azaz megvalósult-e a hűtlen kezelés vagy más bűncselekmény.

Hűtlen kezelést akkor lehet megállapítani, ha az idegen vagyon kezelésével megbízott személy a vagyonkezelőként fennálló kötelezettségét megszegi, a rábízott vagyont nem a tőle elvárható szakértelemmel, gondossággal kezeli, a rendes gazdálkodás szabályait nem tartja be, illetve a megengedett gazdasági kockázaton túl kockáztat. A bűncselekmény eleme a vagyoni hátrány, amely a vagyonban bekövetkező értékcsökkenést jelenti. A ténylegesen bekövetkezett vagyoni hátrány körében tárgyalja a jogszabály az elmaradt vagyoni előnyt is. A cselekmény a kötelességszegéssel kísérletté, a vagyoni hátrány bekövetkezésével befejezetté válik.

A hűtlen kezelést csak szándékosan lehet elkövetni. A szándéknak mind az elkövetési magatartásra, mind az annak következtében létrejövő eredményre ki kell terjednie… […] Dr. Vadai Ágnes feljelentésének, kérdésének alapját kizárólag egy internetes portál cikke képezi.

A feljelentő a beadványához okiratokat nem csatolt, nem jelölt meg olyan saját vagy más személy birtokában lévő bizonyításra alkalmas dolgot, amelyek alapján a nyomozás elrendelésére törvényesen sor kerülhetne.

A rendelkezésre álló internetes források alapján megállapítható, hogy az ecseri térségben már meglévő logisztikai központ vélelmezhetően állami forrásokat is felhasználva épült meg, illetve az, hogy a 2026-ra tervezett létesítményt a Magyar Posta meg fogja vásárolni a kivitelezőtől. A cikkek megállapítják, hogy ez a jövőbeni beruházás »tízmilliárdokra rúgó« biznisz lesz, azonban nem közölnek a bűncselekmény elkövetésének egyszerű gyanúja megállapítására alkalmas adatokat, bizonyítékokat.

Összességében az állapítható meg, hogy a feljelentésként értékelt beadvány és az áttanulmányozott dokumentumok a jövőben megvalósítani tervezett beruházással összefüggésben nem tartalmaznak konkrét tényállítást, adatot, információt arra vonatkozóan, hogy a közszférát érintően bárki az idegen vagyon kezelése során ebből adódó kötelességének megszegésével bármilyen vagyoni hátrányt okozna a hazai költségvetésnek.

Tényállási elemek – így a szándékos kötelezettségszegés és a vagyoni hátrány bekövetkezése – hiányában a feljelentett cselekmény nem valósít meg bűncselekményt” – írták a Nemzeti Nyomozó Irodától.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik