A követeléskezelő több mint ötszázezer, 2023-ban Magyarországon kezelt fedezetlen ügyet vizsgált meg, összevetve nemcsak az előző évvel, de a 2019-es világjárványt megelőző adatokkal is. Mint megállapították, míg a 20-39 éves korosztályban 10 százalékkal csökkent a késedelmes banki tartozások száma, a 40-59 évesek körében közel 33 százalékos volt a növekedés. A 60 év felettiek esetében ez az arány még magasabb, eléri a 41 százalékot – idézi a kutatást az Azénpénzem.hu.
Az EOS így summázta a jelenséget: a fiatalabb generáció tudatosabb, a 60 év felettiek viszont eladósodtak. Szerintük ezt támasztja alá a telekommunikációs tartozások változása is. Míg a 20-39 éves korosztályban 36 százalékos, a 40-59 éveseknél csupán 7 százalékos volt a csökkenés, a 60 év felettiek esetében viszont 12 százalékos növekedést mértek.
Gondokat okoz az egészségügy helyzete
Tavaly az ezt megelőző évhez képest darabszám szerint az ügyféltartozások 7 százalékkal mérséklődtek. A cég úgy gondolja, hogy ez a lefelé ívelő tendencia is azt mutatja: manapság az internet és az okostelefon térhódításának köszönhetően sokan előbb fizetik be ezeket a számlákat, mint akár a közműveket. Ráadásul a digitális korban a pénzügyek kezelése és a befektetések palettája könnyebben hozzáférhetővé vált a fiatal generációk számára. Az internet és a különböző mobilapplikációk által kínált információáradat lehetővé teszi számukra, hogy egyszerűen és sokkal gyorsabban hozzáférjenek pénzügyi tanácsokhoz, befektetési lehetőségekhez és az ezekhez kapcsolódó tanulási forrásokhoz.
Ezzel szemben az elmúlt 5 évben az idősebb korosztályban növekvő ügyfélszám az EOS szerint azzal magyarázható, hogy a 60 év felettiek ekkor szembesülnek az életkori költségek váratlan növekedésével, például egészségügyi ellátási vagy lakhatási költségekkel,
Így sok esetben belekerülnek egy mókuskerékbe, pénzügyi ismeretek hiányában pedig az egyre többfelé ágazó kiadások könnyen eladósodáshoz vezetnek.
Az egészségügy jelenlegi helyzete komoly érvágást jelenthet azoknak a nyugdíjasoknak, akik felveszik a kesztyűt betegségeik ellen. A GDP arányában az egészségügyre fordított magyar kiadások nem érikl el az uniós országok felét.