Januárban 15 százalékos nyugdíjemelés volt, mert ennyire lőtte be a kormány az idei éves inflációt a költségvetésben. Az infláció azonban ennél jóval nagyobb lehet. Az első nyolc hónap átlaga közelítette a 22 százalékot, a nyugdíjas infláció pedig a 23,5 százalékot, a január augusztus közötti KSH-s tényadatok átlaga alapján – mondta a TrendFm-nek Farkas András nyugdíjszakértő, a nyugdíjguru.hu üzemeltetője. Ez azért érdekes, mert a novemberi korrekciós nyugdíjemelés mértékét az első nyolc havi inflációs adat ismeretében határozza meg a kormány, megbecsülve az éves inflációt, és a különbözet lehet a novemberi nyugdíjemelés.
A kormány eddigi közlései alapján szeptemberben 12, októberben 10, novemberben 8, decemberben 7 százalék körüli általános inflációra számít, így az éves infláció 17,7 százalék lehet Az eddigi hónapokban a nyugdíjas infláció az átlagosnál legalább 1,3 százalékkal magasabb volt, így az éves nyugdíjas inflációt 19 százalékra, vagy annál kicsit magasabbra lehet becsülni – tette hozzá a szakértő. Utóbbi azért érdekes, mert ha a nyugdíjas infláció magasabb, mint az általános, akkor a nyugdíjas inflációt kell figyelembe venni a novemberi nyugdíjkorrekciónál. Ez alapján
A novemberi és a decemberi nyugdíj már emelt összegben érkezne. Az első tíz hónapra, illetve a 13. havi nyugdíjra pedig az átlagnyugdíjra vetítve (ami 208 500 forint) mintegy 55-83 ezer forint lehet az utólagos kompenzáció.A nyugdíjszakértő szerint egy százaléknyi emelés az öregségi nyugdíjaknál mintegy 55 milliárd forintjába kerül a költségvetésnek – ebből kiindulva becslése alapján Ez jelentős megterhelés lehet az amúgy is kifeszített idei költségvetésnek. Plusz a jövő évi költségvetésben is számolni kell a mostani nyugdíjemeléssel, hiszen a 2024 januárra tervezett 6 százalékos emelés a 2023 novemberében pótlólag megemelt nyugdíjakra fog rátevődni.
A kormány várhatóan szeptemberben dönt a nyugdíjkorrekció mértékéről, és október elején, közepén jelenhet meg az erről szóló kormányrendelet – mondta a nyugdíjszakértő a korábbi évek tapasztalatai alapján.
Mint írtuk, bajban a költségvetés, többek között azért, mert egyre kevesebbet fogyasztanak a magyarok, illetve csökkennek a költségvetés szempontjából kulcsfontosságú bevételek, köztük az áfabevétel is. A zsugorodás olyan mértékű, hogy már százmilliárdokkal elmarad a kormány várakozásaitól. Várhatóan szorítani kell az idei költségvetésen, jövőre pedig az adóemelés sem kizárt.