Gazdaság

Új e-áfa koncepcióval rukkolt ki a NAV

Varga Jennifer / 24.hu
Varga Jennifer / 24.hu

Úgy tűnik, hogy a tavaly visszavont eredeti e-áfa elképzelés önmagában nem valósul meg. Ehelyett a NAV alaposan átalakítaná az online számlák alapján kiajánlott bevallás tervezetek lehetőségét. A vállalkozások egy ún. automatizált M2M megoldással nagyobb biztonságot, illetve több korrekciós és ellenőrzési lehetőséget kapnak, ennek az ára egy valamivel összetettebb folyamat – vélik a Mazars szakértői a nemrég a GitHubon közzétett új adóhivatali koncepció alapján, amelyet szeptember végéig lehetett véleményezni.

Az ugyan még nem ismert, hogy mikor léphet hatályba az új elektronikus áfabevallási rendszer, de a NAV legfrissebb koncepciója alapján a korábbi e-áfa elképzeléshez képest több választása lenne az adózóknak és a könyvelőknek. Az egyszerűsített, webfelületen működő módszer mellett – amikor a NAV az adott adómegállapítási időszakra a saját adatai alapján előállítja a webes áfaanalitikát, amelyen a felhasználók jóváhagyhatják a bevallástervezetet – új gép-gép kommunikációt alkalmazó szolgáltatáscsomag is várható az e-áfa rendszerben.

Nem lenne kötelező a használata

Az úgynevezett e-áfa M2M középpontjában a standardizált áfa-analitika és -bevallás áll, amelyet gép-gép kapcsolaton keresztül lehet majd benyújtani, a könyvelőprogramokon keresztül. Ezt további szolgáltatások egészítenék ki, így a NAV Adattó és az e-áfa adatok segítik a vállalkozásokat a könyveléséhez és a bevalláshoz kapcsolódó elemzések és ellenőrzés folyamata során.

A könyvvizsgáló cég adóigazgatója, Dr. H. Nagy Dániel azonban jelezte, hogy ezen kiegészítők használata nem lesz kötelező a bevallás benyújtásához. Ha viszont egy cég csatlakozna, arra mindenképpen szükség lesz, hogy a NAV új standard adókód struktúrája szerinti adókódjait párosítsa a saját programja által használt kódokkal, amely lehetőség és egy plusz rugalmasság a korábbi elképzelésekhez képest. Ez teszi lehetővé, hogy miután a plusz adatforrások alapján a hatósági áfaanalitikát kiegészítik, a könyvelőprogram a bevallástervezet adatait XML-állományként automatizáltan eljuttassa a NAV-hoz előzetes validációra. Ha az előzetes ellenőrzés eredménye pozitív, az adózó részéről még egy utolsó jóváhagyásra lesz szükség, hogy az XML-állomány bevallásként jusson vissza a hatósághoz.

Az adózók a hatósági adatokat saját könyvelési információikkal egészíthetik ki. Az áfa-analitika ugyanis nem feltétlenül egyezik meg a könyvelő programban található információkkal, vagyis nem minden esetben veszi figyelembe az összes adómegállapításhoz szükséges adatot. Az automatizált és előzetes validációval pedig olyan ellenőrzéseket végezhet el a hatóság, amelyekre eddig csak a bevallás benyújtása után volt lehetőség. Így együtt mindez nem csak az áfa-bevallás idejének rövidítését szolgálja, de azt is, hogy csökkenjenek az adminisztrációs hibákból fakadó kockázatok – emelte ki dr. H. Nagy Dániel.

A kiegészítő szolgáltatások segítségével – mint a NAV Adattóból való adatlekérés, az Online Számla adatállomány, az online pénztárgépek naplóállományai, a termékimport áfaadatai (CDPS), az adófolyószámlák és az e-áfa adatai – az adózók teljessé tehetik az analitika tervezetet, hogy az az adómegállapítási időszakra vonatkozó minden információt tartalmazzon. A gép-gép alapú megoldáshoz azonban további fejlesztésekre van szükség a NAV oldaláról. Így a hatóságnál meg kell teremteni az M2M kapcsolat lehetőségét, létre kell hozni a minta XML-állományokat, és a már említett egységes adókód-egyeztetéseket. A fejlesztéseket az adóhatóság 2023-ra ígéri, ráadásul a végleges megoldás a jelenleg ismert tervezettől még eltérhet.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik