Gazdaság

Nem fogadták el az önkormányzatok az MVM földgázra adott 16,6-szoros árajánlatát

Egy héttel ezelőtt írtunk arról a balassagyarmati polgármester Facebook-bejegyzése alapján, hogy 10 város és egy budapesti kerület több mint tizenhatszoros árajánlatot kapott földgázra az MVM-től. Most szintén Csach Gábor tájékoztatójából derül ki az, hogy

a települések közül többen nem fogadták el a 16,6-szoros megemelt ajánlatot, ezért most más településekkel együtt arra kényszerülnek, hogy az állami intézmények számára rendelkezésre álló Pénzügyminisztériumi felügyelettel működő KEF (Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság) rendszerben szerezzenek árat a következő egy évre.Ennek a fideszes városvezető szerint két kockázata van:

  • Ha kapnak fixált árat még (erre kicsi az esély), akkor egy esetleges tőzsdei árcsökkenéskor egész évre fizetniük kell az elnyert magas árat.
  • Ha nem kapnak fixált árat, akkor a napi TTF tőzsdei ár szerinti fizetés jön úgynevezett fix felárral számolva. Ez az ár most bár alacsonyabbnak látszik, de a fix felár miatt egy 20-30%-os emelkedés esetén ez akár súlyosabb terhet is jelenthet, mint a 12-17-szeres piaci ár.

Nyilván segítséget jelentene a kormány beavatkozása a közszféra energiabeszerzés támogatására (ársapka, egyéb támogatás, részletfizetési lehetőség stb.) de az állami intézményeket ugyanez az energiaár sújtja, és a lakossági terheket sem lehet tovább növelni, tehát fent kell tartani a lakosság állami támogatását is. Nem várunk a sültgalambra, megpróbálunk mi is jelentős megtakarítást végrehajtani

– teszi hozzá a polgármester, aki bejegyzésében részletezte is ezeket az intézkedéseket. Például a Sportcsarnok kiszolgáló helységeit a fűtési szezonban (mivel itt oktatási feladatok is vannak) délelőtt normál üzemben fűtjük, de délutántól és hétvégéken jelentősen csökkentik. A csarnokteret nem fűtik. A Sportcsarnok teljesen bezár, amint a Nádor úton (várhatóan decemberben) elkészül az új Kézilabda Csarnok.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik