2017-ben 2,6 milliárd forint értékben támogatta a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) magyar betegek külföldön történő gyógykezelését – értesült a Világgazdaság. Az elmúlt három évben 1900 betegnek engedélyeztek olyan külföldi gyógykezelést, amelyet Magyarországon nem végeznek, orvosszakmailag elfogadottak és a beteg szempontjából reális egészségnyereséggel járnak. A lap szerint leginkább genetikai rendellenességek, vérképzőszervi vagy egyéb daganatos betegségek kezeléséről, sugár- (proton, hadron) és izotópterápiás onkológiai ellátásokról és mellkassebészeti eljárásokról van szó.
A NEAK által engedélyezett és finanszírozott kezelések 99 százalékát az Európai Gazdasági Térség államaiban, illetve Svájcban végezték. Ez utóbbi ország a leggyakoribb célországok között szerepel Németországgal, Ausztriával, Hollandiával, Belgiummal, Spanyolországgal együtt.
Tavaly az alapkezelőhöz benyújtott 802 kérelemből 701 esetben engedélyeztek tervezett külföldi gyógykezelést, az elmúlt három évben összesen 2185 kérelmet kaptak. A leghosszabb ideig tartó elbírálások maximum 60 napig húzódnak, az elmúlt két évben tíz ilyen eset volt, a legrövidebb idő alatt egy sürgősségi kérelmet bíráltak el, amelyre a benyújtás napján engedélyt adtak.
2017-ben a legdrágább beavatkozás egy külföldi onkológiai ellátás volt, amely 56,8 millió forintba került, 2015-ben pedig egy tüdőtranszplantáció, amelynek költsége 80,16 millió forint volt.
Kiemelt kép: Thinkstock