Az Európai Unió szerdán közzétette az üvegházhatást okozó gázok 2030-ig történő csökkentésének terveit. Az északi gazdagabb országokra nehezedik nagyobb súly, hogy az EU elérje az ENSZ által meghatározott értékeket.
A bizottság eddig nem állapított meg kötelező erővel bíró célértékeket a tagállamok számára, az új javaslattal azonban előírná, hogy az egyes országoknak mekkora mértékben kell csökkenteniük a kibocsátásukat a 2021-2030 közötti időszakban.
A kvótákat úgy állapították meg, hogy figyelembe vették az adott ország GDP-jét, a mezőgazdaság arányát a teljes gazdaságon belül. Az arányok így 0-40 százalék között mozognak. Bulgáriának például 0 százalékkal kell csökkenteni a kibocsátást, míg Svédországnak és Luxemburgnak 40 százalékkal.
Németországnak 38, Franciaországnak és Nagy-Britanniának 37, Hollandiának és Ausztriának pedig 35 százalékkal kellene mérsékelniük 2030-ig az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását a 2005-ös szinthez képest.
A skála másik végén Lettország (9), Lengyelország, Magyarország, Horvátország (7-7-7), valamint Litvánia (6) és Románia (2) található.
Várhatóan nagy viták lesznek erről az országok között, a bizottsági javaslatot még a tagállami kormányoknak és az Európai Parlamentnek is jóvá kell hagynia.
(MTI)