Gazdaság

Még két számjegyű növekedést produkált az építőipar

Új szerződésből már harmadával kevesebb volt augusztusban, mint egy éve. De még így is 13,1 százalékkal emelkedett a termelés tavalyhoz képest.

Már júniusban is

Augusztusban az építőipar termelése kiigazítatlan adatok szerint és munkanaptényezővel kiigazítva egyaránt 13,1 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál. Mindkét építményfőcsoport termelése növekedett: az épületeké szerényebben, 4,1 százalékkal, az egyéb építményeké pedig 22,5 százalékkal.

Szezonálisan és munkanappal kiigazítva azonban a termelés volumene júliushoz képest már csökkent. Igaz, mindössze 0,2 százalékkal. Az év első nyolc hónapjában viszont a termelés összességében 20,4 százalékkal bővült 2013 azonos időszakához mérten.

Ez húzta fel leginkább a teljesítményt

Az egyéb építmények építésének jelentős növekedése a korábbi hónapokhoz hasonlóan az ország több területén folyó útépítési, vasút-felújítási munkákkal, valamint közműfejlesztésekkel függött össze.

A szezonálisan kiigazított indexek alapján az épületek építése 0,8 százalékkal, az egyéb építményeké 2,5 százalékkal emelkedett az egy hónappal korábbihoz viszonyítva.

Az építőipar ágazatai közül az épületek építése ágazat termelése – az épületépítési projekt szervezése és az épületek szerkezetépítése – augusztusban 5,6 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.

Az egyéb építmények ágazat termelése 28,2 százalékkal emelkedett. Az építőipari termelés több mint 40 százalékát adó speciális szaképítés ágazat termelése pedig 12,8 százalékkal nőtt 2013 augusztusához képest.

Augusztusban megzuhant az új szerződések száma

A 2014 augusztusában kötött új szerződések volumene 31,4 százalékkal kisebb volt az előző év azonos időszakinál. Ezen belül az épületek építésére kötött szerződések volumene 23,5 százalékkal, az egyéb építmények építésére vonatkozó új szerződések volumene 36,5 százalékkal maradt el a 2013. augusztusi magas bázistól.

A KSH azonban megjegyezte, az új szerződések elmúlt hónapokban megfigyelt visszaesése ellenére az építőipari vállalkozások 2014. augusztus végi szerződésállományának volumene még így is 35,8 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.

Ezen belül az épületek építésére vonatkozó szerződéseké 11,3 százalékkal kisebb, az egyéb építményeké 53,0 százalékkal magasabb volt, mint 2013. augusztus végén.

Határozottan lassul az ágazat

Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője MTI-hez eljuttatott kommentárjában kiemelte: a friss adat az ágazat lassulását mutatja, egyben az is kiderül belőle, hogy a lakásépítések még nem segítik a bővülést. Márpedig a tartós, stabil építőipari fejlődéshez a lakásépítésekre is szükség van, de erre még várni kell – vélekedett.

A szakértő szerint az augusztusi adatok beleillenek az idei trendbe, amely szerint az – egyéb építményekhez sorolt – vasút- és útépítések, valamint a közműfejlesztések hajtják az ágazatot. Ugyanakkor lassulásra utal, hogy az augusztusi 13,1 százalékos ütem elmarad az év első nyolc hónapjában elért 20 százalék feletti bővüléstől. 

Németh Dávid szerint az építőipar jövőbeni teljesítményét alapvetően a szerződésállomány mérete határozza meg, ezen a téren az összesített adat kedvező, mert a szerződésállomány éves szinten 36 százalékkal nőtt. Szétbontva a statisztikát azonban az látszik, hogy az egyéb építmények, vagyis a már említett vasút- és útépítések, valamint közműfejlesztések lesznek továbbra is a főszerepben.

Az építőipar lassulására utal, hogy az augusztusban kötött új szerződések volumene több mint 30 százalékkal csökkent, ezen belül az egyéb építményekre vonatkozó szerződések volumene 36,5, az épületek esetében pedig 23,5 százalékos volt a csökkenés – hívta fel a figyelmet az elemző. 

Megtorpanás jelei látszanak

Fazakas Péter, a Buda-Cash elemzője is hangsúlyozta: több mutató is arra utal, hogy a továbbra is élénknek mondható éves növekedés ellenére a megtorpanás jelei láthatóak az építőiparban. Kiemelte, hogy kissé mérséklődött az építőipari termelés éves növekedése, mivel a KSH friss adatai szerint augusztusban bő 13 százalékkal bővült, és ez az adat elmarad az év első felére jellemző, 20-30 százalékos növekedési ütemektől.

Az elemző szerint a fő számok továbbra sem rosszak az építőiparban, de a 2013 második felében – 2014 első felében jellemző gyors növekedés időszakának vége, és már csak a bázishatás miatt látható év/év alapon jelentősebb növekedés, a megelőző hónapok szintjéhez képest már nem.

Fazakas Péter kifejtette, hogy a fix bázisú (2010 átlaga) volumenindex idősort nézve az elmúlt hónapok már nem mutatnak növekedést, szemben a megelőző mintegy egy év folyamatos élénkülésével.Az építőipari termelés volumenindexe szezonálisan és munkanaphatással kiigazítva a 2010. évi átlag 108,1 százalékán áll jelenleg. 

A másik lényeges tényező a rendelésállományok alakulása: augusztusban az új rendelések 31 százalékkal álltak alacsonyabban, mint egy évvel korábban és a 124,1 milliárdos új rendelésállomány összegszerűen is közel másfél éve a legalacsonyabb – mondta. A teljes rendelésállomány is immár negyedik hónapja csökken havi alapon, bár éves összevetésben továbbra is növekedés látható – fűzte hozzá Fazakas Péter.

Elmondta azt is, hogy az építőipar egyre kisebb mértékben járul hozzá a bruttó hazai termék (GDP) növekedéséhez.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik