Gazdaság

Feketelistán a forint

Hiába gyengült jelentősen a forint az elmúlt egy hónapban, a szakértők szerint tovább eshet az árfolyama, s a magyar gazdaság kilátásai tovább romlottak − ismerteti a ZEW és az Erste közös felmérését a Napi Gazdaság.

Jelentősen gyengült a forint árfolyama az elmúlt egy hónapban, ennek ellenére nem érzik úgy a szakértők, hogy eljött volna az ideje a vásárlásnak − derül ki a német ZEW intézet és az Erste Bank hetvenhárom, a régiónkkal foglalkozó pénzügyi szakértő megkérdezésével készített felméréséből.

A szakértők nettó 20 százaléka vár további forintgyengülést a következő fél évben, ez 10 százalékponttal rosszabb érték az egy hónappal korábban mértnél. Ezzel változatlanul a forint az egyetlen olyan régiós deviza, amellyel kapcsolatban negatív a befektetői hangulat, az összes többi esetében az euróval szembeni felértékelődésre számítanak a szakemberek – írja a lap.

A forinttal kapcsolatos rossz hangulat viszont nem ragadt rá a magyar részvénypiacra, februárról márciusra javul a magyar tőzsde kilátásainak megítélése.

A magyar gazdaság teljesítményének egyre látványosabb leszakadása a régióétól, illetve az eurózónáétól a szakértők szerint tartós maradhat. A jelenlegi gazdasági helyzetet a válaszadók nettó 71,5 százaléka mondta rossznak, ezzel Magyarország messze a legrosszabb pontszámot kapta; ez már hosszú hónapok óta így van. Ami az elmúlt hónapokban aggasztó tendencia, hogy a kilátások tekintetében is egyre borúlátóbbak a szakértők, csak nettó 11,2 százalékuk gondolja úgy, hogy a jövőben javulás várható. Ez 14,5 százalékponttal alacsonyabb érték a februárban mértnél, s a vizsgált országok közül a legrosszabb kilátásokat jelenti.

Eközben tovább folytatódhat a hozamgörbe meredekebbé válása a befektetők szerint. A hosszabb lejáratú forintkamatok nettó 45,8 százalékuk szerint emelkedni fognak féléves távlatban, míg a rövidebb kamatok − köszönhetően az MNB sorozatos kamatcsökkentéseinek − nettó 54 százalékuk szerint csökkenni fognak – olvasható a Napi gazdaság hétfői számában.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik