Gazdaság

Leminősítés közelébe került az EU

moodys-weblap (moody's, )
moodys-weblap (moody's, )

A Moody's még nem azt mondta, hogy törlesztésképtelenné válhat az EU, csak azt, hogy ennek legalább annyi a kockázata, mint annak, hogy a húzóállamok leállhatnak az adósságtörlesztéssel.

Az eddigi stabilról a leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta az Európai Unió lehetséges legjobb, “Aaa” hosszú távú osztályzatának kilátását kedden a Moody’s. A világ legnagyobb hitelminősítő csoportja az európai és amerikai zárások után, kedd hajnalban Londonban jelentette be az EU egészére vonatkozó kilátásrontást.

A Moody’s minősítésének hátterében egyrészt az Európai Unió hosszú távú osztályzatára adott negatív kilátás áll. Másrészt az, hogy az EU költségvetéséhez jelentős mértékben hozzájáruló nagy, “Aaa” besorolású tagállamok – Németország, Franciaország, Nagy-Britannia és Hollandia – szintén negatív osztályzatot kaphatnak.

Adósságtörlesztési leállás

A hitelminősítő adatai szerint ez a négy ország együtt az EU költségvetési bevételeinek 45 százalékát adja. Ezeknek az országoknak a hitelképessége között erőteljes a kapcsolat, mivel mindannyian ki vannak téve – jóllehet eltérő mértékben – az euróövezeti adósságválság hatásainak – áll elemzésükben.

A hitelminősítő szerint „ésszerű” azt feltételezni, hogy az EU törlesztésképtelenné válásának ugyanakkora a valószínűsége, mint a legmagasabb besorolású, kulcsfontosságú tagállamok adósságtörlesztési leállásának. A Moody’s szerint bár vannak olyan szerkezeti mechanizmusok, amelyek erősítik az EU hitelképességét, ezek azonban nem elégségesek ahhoz, hogy el lehessen választani az unió egészének besorolásait a legerősebb tagországok adósosztályzataitól.

A hitelminősítő júliusban rontotta leminősítés lehetőségére utaló negatívra az addigi stabilról Németország “Aaa” kormánykötvény-osztályzatának kilátását, az euróövezeti adósságválság “egyre bizonytalanabb” kimenetelére és a görög eurótagság megszűnésének megnövekedett kockázatára, illetve az e fejleményből Németországra háruló potenciális költségekre hivatkozva.

A Moody’s a nagy nemzetközi hitelminősítők közül elsőként adott negatív kilátást az euróövezeti adóskockázati megítélés szempontjából alapmércének tekintett német szuverén adósosztályzatra.

Egy másik nagy hitelminősítő, a Fitch Ratings augusztusban megerősítette Németország lehetséges legjobb, stabil kilátású – e cég módszertanában “AAA”-val jelölt – államadós-besorolását. A Fitch is egyenes utalásokat tett azonban arra, hogy az euróövezeti válság esetleges súlyosbodásának adóssághatásai veszélybe sodorhatják az elit német szuverén adósosztályzatot.

Barroso időt kért

Az Európai Bizottság elnöke szerint idő kell a jelenlegi pénzügyi válság megoldásához. Az Európai Unióhoz akkreditált külképviselet-vezetők előtt tartott keddi beszédében José Manuel Barroso úgy vélte: nincs csodaszer, amely egy csapásra megoldaná a válságot, de az integráció további mélyítése elengedhetetlen. A bizottság elnöke az eurózóna tervezett közös bankfelügyeletének mielőbbi felállítását is sürgette. Szerinte az uniós szerződés módosítása elhúzódhat, de az azonnali cselekvés elengedhetetlen.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik