Az első magyar kereskedőházak Bakuban, Moszkvában, Pekingben és Rijádban jönnek létre. Arra összpontosítanak, hogy helyzetbe hozzák az adott térségben a hazai kis- és közepes vállalkozásokat – mondta el a Napi Gazdaságnak a Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára.
Szijjártó Péter hozzátette: kiemelt figyelemmel kísérik majd azt, hogy az államigazgatás megfelelően kezelje a Magyarországon működő külföldi cégek ügyeit. Ha egy társaság most gyárat akar építeni vagy bővíteni, három-négy minisztérium és azok hivatalai járnak el ügyükben.
A jövőben ezekben az esetekben gyors, ésszerű és méltányos döntéshozatali rendszert kell létrehozni. Egy-két hónap tapasztalatai alapján lesz abban a helyzetben, hogy javaslatot tegyen a kormányfőnek a szabályok egyszerűsítésére – tette hozzá az államtitkár.
Még dolgoznak a gigaprojekten
Szijjártó úgy látja: nagyon fontos volna, hogy egy kiemelkedő projektet, egy, a termelőágazatot érintő, ezres nagyságrendű munkahelyteremtéssel járó beruházást Magyarországra hozzanak, az megnyithatná az utat a további befektetések előtt is.
Folyamatosan egyeztetnek arról, hogy nagyobb gyártókapacitások kerüljenek ide akár kínai, akár más cégektől, de egyelőre nem tud konkrétumokról beszámolni.
Elégedettek velünk
Amerikai partnerei, többek közt a GE, a Citibank, a Delphi és az Oracle vezetői a múlt heti, amerikai körútja során jelezték neki, hogy elégedettek a hazai gazdasági környezettel. Pedig vannak olyan vállalatok ma Magyarországon, amelyeknek a méltányos közteherviselést célzó intézkedések miatt nagyobbak lettek a terhei.
„Akad, amely kampányt is vezényelt ellenünk Brüsszelben, de a vállalatok döntő többsége − mindenekelőtt a termelésben működők − elégedettek a körülményekkel” – jegyezte meg Szijjártó Péter.