Gazdaság

Borúlátó tõzsdei jóslatok

Gyengülés Ázsiában, Nyugat-Európában folytatódhat a lejtmenet, további esés jöhet a pesti börzén is.

Gyengült hétfõn a legtöbb ázsiai tõzsde, a nyugat-európai részvénypiacokon pedig várhatóan folytatódik a lejtmenet. A befektetõk újabb világgazdasági válságtól tartanak.

A legnagyobb ázsiai tõzsdén, Tokióban a 225 válogatott részvény Nikkei mutatója 1 százalékos napi gyengüléssel 5 havi mélypontra, 8.628,13 pontra süllyedt hétfõn.

A szöuli Kospi index, amely pénteken 2008 novembere óta nem látott mértékben, 6,2 százalékkal gyengült, további 2 százalékot esett hétfõn.

Gyengültek a kínai mutatók is, a hongkongi Hang Seng 0,8 százalékkal, a sanghaji összetett index – a Shanghai Composite – 0,7 százalékkal esett. Az indiai Mumbaiban a Sensex index értéke nem változott.

Az elõzõ hét elején javulni kezdett a pánikszerû hangulat a világ vezetõ tõzsdéin, de csütörtökön Nyugat-Európa ismét megrendült, a mutatók egy nap alatt visszazuhantak az egy héttel korábbi szakadékba. A lejtmenet pénteken folytatódott, a térségbeli tõzsdék teljesítményét összefoglalóan mutató FTSEurofirst 300-as index így 1 hét alatt 6 százalékot esett.
Kereskedõk szerint a visszaesés hétfõn sem ér véget, a londoni FTSE-100 index, a frankfurti Xetra DAX és a párizsi CAC-40 0,9 és 1,1 százalék körüli mértékben gyengülhet a kereskedés indulásakor.

További esés jöhet hétfõn Budapesten is

Az árfolyamok csökkenését valószínûsítik hétfõn a Budapesti Értéktõzsdén (BÉT) az MTI által megkérdezett elemzõk. Balásy Zsolt, a Concorde Értékpapír elemzõje szerint alig enyhült a hangulat, szerinte a nagy esés helyett hétfõn kis eséssel nyithat a BÉT. Az árfolyamok további alakulása pedig a fejlett piacokon múlik. Szerinte talán az segíthet, ha pár napig nem jelennek meg rossz hírek a világból.

Gabler Gergely, az Erste Befektetési Zrt. elemzõje szerint is csökkenõ árfolyamokkal kell számolni elsõsorban a nemzetközi hangulat miatt. Mint mondta, nem várható magyar hír hétfõn. Szerinte az árfolyamokat leginkább az határozza meg, a befektetõk mennyi esélyt látnak arra, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltõ Fed monetáris enyhítési intézkedéseket tegyen.

A Budapesti Értéktõzsde részvényindexe, a BUX 322,68 pontos, 1,78 százalékos csökkenéssel, 17 780,92 ponton zárt pénteken. A részvénypiac forgalma 18,1 milliárd forint volt, a vezetõ részvények a Magyar Telekom kivételével gyengültek az elõzõ napi záráshoz képest, a legnagyobb vesztes az OTP volt.
A Mol árfolyama 195 forinttal, 1,17 százalékkal 16 505 forintra csökkent, 2 milliárd forintos forgalomban. Az OTP részvények ára 120 forinttal, 3,02 százalékkal 3860 forintra esett, forgalmuk 14,8 milliárd forintot tett ki. A Magyar Telekom árfolyama 2 forinttal, 0,40 százalékkal 508 forintra erõsödött, forgalma 395,7 millió forint volt. A Richter-papírok árfolyama 800 forinttal, 2,23 százalékkal 35 000 forintra gyengült, a részvények forgalma 616,3 millió forintot ért el. A másik gyógyszeripari részvény, az Egis árfolyama 89,6 millió forintos forgalomban 800 forinttal, 5,10 százalékkal 14 900 forintra csökkent.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik