A napi átlagos 130 millió dolláros veszteség azt mutatja, milyen fontos szerepet játszik a világban a turista és üzleti célú utasforgalom – hangsúlyozta Roger Dow, a szövetség elnöke, aki szerint a döntéshozóknak a tények alapján kell reagálniuk válsághelyzetekben, gondosan mérlegelve az intézkedéseket.
Az európai vezetők jogosan kérdőjelezték meg, hogy helyes volt-e széles körű repülési tilalmak bevezetése, mielőtt egyértelmű bizonyíték lett volna ennek szükségességére – hangsúlyozta.
A biztonságnak kell lenni mindig az elsőrendű szempontnak, de a recesszióból felépülő gazdaságok esetében nem engedhető meg egy olyan túlreagálás, amely teljesen elfojtja az utazást – mondta.
A vulkánkitörést követő öt napban a transzatlanti járatok 78 százalékát törölték. Ez az amerikai gazdaságnak 650 millió dollár veszteséget okozott – ennyivel kevesebbet költöttek az utasok -, az amerikai állam 90 millió dollár adóbevételtől esett el.
Az Egyesült Államokba tartó minden járat 450 ezer dollár bevételt jelent az amerikai gazdaságnak az utasok költekezésén keresztül. A 650 millió dolláros veszteség 6000 munkahely eltartására lett volna elegendő.
Az utazási szövetség sürgette, hogy a kormányok megfelelő módon reagáljanak, amennyiben a válsághelyzet folytatódik. A szervezet felhívta a figyelmet: megfelelő tervekkel kell felkészülni, hogy minimalizálni lehessen az utazási korlátozásokat, ha hasonló krízis alakulna ki az Egyesült Államokban.