Gazdaság

Járai nekiment a bankoknak

Keményen bírálta a magyar pénzintézeteket a volt jegybankelnök a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének fórumán. Járai Zsigmond arról is beszélt, hogy fiskális diktatúrára lesz szükség, és az új kormánynak azonnal új költségvetést kell készítenie. Okulva több fideszes politikus balul elsült nyilatkozatából Járai Zsigmond a felszólalásában közölte, hogy csak a saját véleményét mondja.

Járai Zsigmond szerint Magyarország még éretlen az euróra, reálisan számolva azt 2015-2016-ban lehet bevezetni a közös fizetőeszközt. Orbán Viktor egykori pénzügyminisztere úgy vélte, hogy a gyenge felkészületlen gazdaságra, nem szabad ráereszteni egy erős pénzt, az eurót.

A megalakuló új kormánynak azonnal új költségvetést kell készítenie, amelynek keretében drasztikus adócsökkentésre van szükség – tette hozzá. Előadásában hangsúlyozta, hogy a saját véleményét ismerteti és nem a Fidesz gazdaságpolitikáját, de van átfedés a kettő között.

Új kormány, új költségvetés

Járai Zsigmond szerint az új kormánynak olyan költségvetést kell összeállítania, amely elősegíti a gazdaság versenyképességét, s ehhez “fiskális diktatúrára van szükség”. Mégpedig azért, mert a magyar állam jelenleg a GDP 50 százalékát osztja el újra, miközben régiós versenytársainknál ez az arány csak 40 százalék.

Járái Zsigmond közölte: az adórendszernek és az adókból finanszírozott szociális rendszernek munkára kell ösztönöznie és nem a szociális segély igénybevételére. Szükséges célkitűzésnek minősítette a Fidesz által meghirdetett egymillió új munkahelyet, kiegészítve azzal, hogy amíg Magyarországon a foglalkoztatási ráta 55 százalék, addig a hasonló népességű Csehországban 67-68 százalék.

Magyarországot az IMF hitel tartja a víz felett

A valós gazdasági helyzet rosszabb, mint amilyennek látszik, Magyarországot az IMF hitel tartja a víz felett. A gazdasági növekedés idén kisebb lesz a kormány által prognosztizáltnál, ráadásul az új kormány megalakulásáig a költségvetés hiánya el fogja érni az egész évre tervezett összeg száz százalékát.

Jarai Zsigmond keményen bírálta kereskedelmi bankok gyakorlatát, mivel azok nem a hitelezés bővítésére törekednek, és ha egy adósuk fizetésképtelenné válik, akkor nem a reorganizációt próbálják segíteni, hanem elvonják a fedezetet és így ellehetetlenítik a vállalkozást.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik