Gazdaság

Bajnai egyiptomi kapcsolatokat keres

Az együttműködést és a kereskedelmi kapcsolatok kiaknázását nevezte a válságból való kiútnak Bajnai Gordon miniszterelnök, kedden Kairóban, ahol Rasid Mohamed Rasid külkereskedelmi és ipari miniszterrel megnyitotta az egyiptomi-magyar üzleti fórumot.

A kétoldalú gazdasági kapcsolatok újraélesztése jegyében zajló üzleti találkozón több mint 40 magyar és számos egyiptomi üzletember vesz részt.

A kairói Conrad szállodában tartott fórum megnyitóján Bajnai Gordon hangsúlyozta, hogy a világgazdasági válságból való egyetlen kiút az egymás felé fordulásban, az együttműködés és kereskedelmi kapcsolatok kiaknázásában és a protekcionizmus minden formájának elutasításában rejlik.

Rasid Mohamed Rasid is az egyiptomi-magyar gazdasági kapcsolatok hagyományaira és azok újraélesztésének szükségességére hívta fel a figyelmet.

Hangsúlyozta, hogy Hoszni Mubarak egyiptomi államfő tavaly októberi budapesti látogatása óta “ígéretes áttörés” történt a régi hagyományokon nyugvó egyiptomi-magyar gazdasági kapcsolatok újraélesztésében, és ma Magyarország számos befektetési lehetőséget kínál Egyiptomnak.

Kapu az arab világba

Egyiptom Magyarország számára kaput jelent az arab világba, stratégiai partnerországa hazánknak – mondta Bajnai Gordon, s emlékeztetett rá, hogy Egyiptom az első arab ország, amellyel Magyarország felvette a diplomáciai kapcsolatokat 1928-ban.
Rasid Mohamed Rasid is az egyiptomi-magyar gazdasági kapcsolatok hagyományaira és azok újraélesztésének szükségességére hívta fel a figyelmet.

Gráf József agrárminiszter megnyitotta a Conrad szállodában tartott magyar élelmiszeripari termékbemutatót, amelyet az Agrár Marketing Centrum szervezett.

Magyarország és Egyiptom áruforgalma 2004 és 2008 között több mint hat és félszeresére nőtt. 2008-ban 275 millió dollár volt és ebből 262 millió dollárt tett ki a magyar export. Ezzel Magyarország számára Egyiptom a második legjelentősebb afrikai partner a Dél-afrikai Köztársaság után. A magyar behozatal ugyanebben az időszakban 42 százalékkal csökkent, ami az élelmiszerek 63 százalékos importcsökkenésének tudható be. Magyarország fő export cikkei: gépek, vegyipari termékek és híradástechnikai eszközök.

Magyar-egyiptomi vállalat is alakul

A magyar-egyiptomi gazdasági kapcsolatok újraélesztésének egyik jele az, hogy Bajnai Gordon kedden leteszi az egyszerhasználatos egészségügyi eszközöket gyártó, Dispo Amecor magyar-egyiptomi vegyes vállalat alapkövét.
Előrehaladott tárgyalások folynak egy magyar cég által kidolgozott, korszerű szarvasmarha-tartási technológia kiviteléről Egyiptomba.

Kiemelt projektek közé tartozik egy halgazdasági, környezetvédelmi és turisztikai projekt a Nílus deltavidékén, az 504 millió négyzetméter vízfelülettel rendelkező Burullusz-tó rehabilitációja, Edfu és Kom Ombo ókori templomainak megmentése a talajvízkároktól, illetve az egyiptomi vasúti infrastruktúra és áruszállítás fejlesztésében való magyar közreműködés.

Emellett lehetőség van haditechnikai együttműködésre is, kiváltképpen a szovjet gyártmányú radarok és egyéb híradástechnikai berendezések korszerűsítésében.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik