Karácsonyi ajándékkosarunkba olyan frissen megjelent köteteket válogattunk, amelyek nyíltan vállalják egy-egy társművészettel való szimbiózisukat – az érzékek birodalmában így éppúgy találkozhatunk hangoskönyvvel, mint lírai fotóalbummal, vagy képregénnyel.
Vita zajlik a hangoskönyv körül, ezt Kornis Mihály Vigasztalások könyve azzal oldja fel, hogy nem a könyv helyett adja a hangot, hanem mellé. A könyvhöz csomagolt CD-n az író olvassa fel bensőséges, szép dikcióval – hol megnyugtató hangon, hol belefeledkezve, hevülve a mondottakba – a Vigasztalások teljes szövegét. „Ezt a könyvet azért írtam, hogy segítsek neked. Tudom, bajban vagy, pedig te nem mondtad senkinek. Mégis tudom. Ma mindenki bajban van, aki épeszű. Az ember nagyon egyedül maradt, ott a tévé előtt. Arra gondoltam, mi lenne, ha írnék egy könyvet arról, hogy lehetnél úrrá a nehézségeiden, hogyan birtokolhatnád örömtelibben az életedet” – avat be minket a szerző a mű születésének titkaiba.
Bárhol is üssük fel a kötetet, mindenütt szép szavakkal, biztató gondolatokkal, sőt hasznos tanácsokkal találkozhatunk, hiszen Kornis – a fentieken kívül – megemlékezik a gyermek- és kamaszkorról, a kapuzárási pánikról, és igen hasznos gyakorlatokat tanít meg nekünk például arra nézve, miként tudjuk igazán átélni és értékelni a pillanatot. Hogyan lehetnénk úrrá nehézségeinken, hogyan birtokolhatnánk örömtelibben életünket? „Olyan olvasnivalót szeretnék adni neked, amely úgy a mostani, mint az összes elmúlt és jövendő világban ott fekszik a párnád mellett a polcon, és vigyáz rád” – kapjuk meg a használati utasítást. Az 5 óra 18 perces hangzó anyag mind CD-n, mind MP3-as változatban elérhető, hogy a Vigasztalások ne csak a párnán és a polcon, de akár az erdőben sétálva vagy autózás közben is ott csengjen a fülünkben.
A Kornisnál is emlegetett, az átélésben megragadhatatlan pillanat rögzítésére Jung Zseni, a kortárs hazai aktfotózás stílusteremtő művésze tesz újabb kísérletet Ölelés című, decens eleganciával tálalt albumában. Az itt szereplő több mint félszáz kép válogatás a művész húsz év alatt készült színes és szépia felvételeiből, amelyek érzékeinkben mesés füzérré fonódnak össze a hozzájuk illesztett versrészletekkel. Az Európában Tagore néven ismert Rabindranath Thakur az ókori szanszkrit remekművek alkotói óta India leghíresebb író-költője. Életművében az ősi keleti hagyományok ötvöződnek a felvilágosult európai szellemmel – vélhetően ezt honorálták, amikor 1913-ban az Áldozati énekek című művéért irodalmi Nobel-díjat kapott. Az aktokat „magyarázó” idézetek A kertész című ciklusból valók, ahol a középpontban a szerelem áll. Tagore a „kivételes találkozás” szépségéről mesél, versrészletei gyöngéden simulnak az aktfotókhoz. Elvágyódás és beteljesülés áll egységben: „Keresem amit el nem érhetek, s elérem azt, amit sosem kerestem.” De találkozhatunk a sorok és képek között korunk társas kapcsolatainak egyik problémájával, az őszinteség, a nyitottság nehéz terhével is: „Ha szeretsz, én szerelmesem, bocsásd meg nékem az örömöt! Ha elragadja szívemet a túláradó boldogság, ne kacagj önfeledt odaadásomon!” Nos, minderre ezúttal nem pontokba szedett jó tanácsokat kapunk, hanem a bensőséges együttlétek utáni beszélgetések magával ragadó hangulatát. A fotókon azt látjuk, amit mindig is szeretnénk átélni: az elragadtatás álomszerű, a felfakadó érzelmek nyomán test és lélek magasztos látomássá emelkedik. Az album páros aktjai az eszményi formák, a földöntúli szerelem és az erotika legnemesebb megtestesítői.
Kornis Mihály: Vigasztalások könyve • Tericum Kiadó • 2870 forint
Gróf Balázs: Képregények • Nyitott könyv Kiadó • 2890 forint
Jung Zseni: Ölelés (Rabindranath Tagore: A kertész című ciklusának gyöngyszemeivel) • Medicina Kiadó • 6900 forint