Gazdaság

GKI: áprilisban gyengült a bizalom

Áprilisban kissé tovább romlott a GKI-Wallis konjunktúra-index szezonális hatásoktól megtisztított értéke – mínusz 20,6 pontos mutatója 1 ponttal rosszabb a márciusinál.

Az átfogó mutatón belül az üzleti bizalmi index értéke ugyan egy hajszállal javult, a fogyasztói várakozásoknál viszont mélyült a pesszimizmus – derült ki kutatóintézetnek az Európai Unió támogatásával készült felméréséből kiderült.

Az üzleti bizalmi index értéke áprilisban mínusz 17 pontot mutatott, amely 0,4-el kedvezőbb ugyan a márciusinál, ugyanakkor alacsonyabb, mint a megelőző évek bármelyik IV. havi indexe.
Az iparban egy év óta – némi hullámzás mellett – de látványosan erősödik a pesszimizmus. Márciushoz képest az elmúlt időszak termelésének valamint a rendelésállománynak a megítélése is romlott. A következő időszak termelési kilátásai nem változtak, az exportkeresleté azonban javult.

Az építőiparban és a kereskedelemben viszont csökkent a pesszimizmus. Az építőipari cégek termelési színvonalukat és rendelésállományukat a korábbinál kedvezőbbnek tartották, de foglalkoztatási várakozásaik nem javultak. A kereskedelmi cégek a márciusinál valamivel jobb üzletmenetről és aktívabb jövőbeni megrendelési politikáról számoltak be.

Áprilisban folytatódott a fogyasztói várakozások január óta tartó romlása. Az index egy hónap alatt több mint 4 ponttal esve mínusz 30,9 pontos értéket jelez, s a múlt év májusa óta a legalacsonyabb, bár csekély mértékben jobb a tavaly áprilisinál.
A megkérdezettek saját pénzügyi helyzetüket áprilisban lényegesen rosszabbnak látták, mint márciusban, s a következő 12 hónapban további jelentős romlásra számítottak. Az ország gazdasági helyzetét sokkal kedvezőtlenebbnek ítélték, mint egy hónappal korábban, s a következő egy évben e területen is további jelentős romlást vártak.

Inflációs várakozásaik a márciusihoz képest emelkedtek, s a következő 12 hónapban az áremelkedés ütemének emelkedésére számítottak. A munkanélküliségre vonatkozó várakozásaik ugyancsak érezhetően emelkedtek. A lakosság vásárlási kedve valamivel jobb, mint az előző hónapban, de a következő 12 hónapra vonatkozó várakozások rosszabbak. A megtakarításra kedvező alkalmat látók aránya kissé emelkedett.

Magyarország hét régiója közül hatban romlottak, egyben pedig változatlanok voltak a fogyasztók várakozásai. A Közép- és Dél-Dunántúlon igen jelentősen, az országos átlagot messze meghaladva csökkent a fogyasztói bizalom. Ezzel szemben Közép-Magyarországon, a Dél-Alföldön, a Nyugat-Dunántúlon és Észak-Magyarországon az országos átlagtól elmaradó mértékben romlott a lakosság véleménye. Észak-Alföld lakosainak véleménye lényegében nem változott az előző hónaphoz képest.

A GKI 1996 januárjától méri a konjunktúra-indexet, benne az üzleti illetve a fogyasztói bizalmi indexet. A közzétett 112 adatnál érdemes megemlíteni, hogy amíg az üzleti bizalmi indexnél 18 esetben mértek pozitív eredményt, addig a lakossági várakozások esetén egyetlen alkalommal, 2002 augusztusában mértek plusz 0,5 pontot, a többi 111 mutató mínusz előjellel kezdődött.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik