Gazdaság

Skóciai klónozás – Pótember fél éven belül

Juhot, sertést és egeret is klónoztak már a skóciai Roslin Institute genetikusai, akik hamarosan minden eddig eredményüket überelik: terveik szerint emberi embriókból állítanak elő klónokat.#<# A kutatók a kopírozott egyedeket nem óhajtják fölnevelni, céljuk csupán az, hogy az örökletes betegségek gyógyításához használható sejteket nyerjenek ki belőlük. Skóciai klónozás – Pótember fél éven belül 1Az intézetnek mindehhez legalább négy hivatal engedélyét kell beszereznie, köztük az igen szigorú Human Fertilisation and Embryology Authority felhatalmazását is. A projekt vezetője, Ian Wilmut szerint mindez nem jelenthet akadályt: úgy véli, nemsokára sikerülhet meggyőzniük a különböző hatóságokat vizsgálataik hasznosságáról, így tervük zöld utat kaphat.

A genetikus hangsúlyozza: nem lombikemberek előállításán fáradoznak, hanem egyfajta tartaléktestként használnák a klónozott embriókat. Az egyedfejlődés meghatározott, igen korai stádiumában eltávolítanák belőlük az egyes szervek kezdeményeit felépítő őssejteket, amelyeket szövettenyészetben nevelnének tovább. Az így őrzött sejtekkel aztán különböző vizsgálatokat hajthatnának végre a testen kívül, például gyógyszer-érzékenységi teszteket, ami feleslegessé tenné, hogy azokat a betegeken végezzék el. A génsebészeti beavatkozások fejlődésével pedig génmérnökséggel ki is javíthatják a “klóntestvér” hibás örökítő anyagát, amelyet aztán a betegekbe ültetnének. A Roslin genetikusai elsősorban az örökletes szívbetegségekre és a cukorbajra próbálnak majd génsebészeti úton ellenszert találni.

A skótokat megelőzve egyébként Kínában már klónoztak gyógyászati céllal emberi embriókat, amelyeket szintén pótsejt-gyárként használnának, tavaly pedig az amerikai Advanced Cell Technology nevű cég jelentette be, hogy emberkezdeményeket kopíroztak; igaz, ezeket hamar megsemmisítették. A Roslin Institute hat hónapon belül kívánja végrehajtani az első embrióklónozást.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik