a gyógyszergyáraktól, hogy Robert Koch önzetlen odaadásával alakítsák üzletpolitikájukat. Még akkor sem, ha a medicinák különleges árunak számítanak. A legszembetűnőbb különbség minden bizonnyal az, hogy az ár egy részét – bizonyos esetekben az egészet – nem a fogyasztó (akit ebben az esetben betegnek hívnak) fizeti, hanem az egészségbiztosító és az állam. Nem lehet tehát piacra hivatkozni ott, ahol az ár tárgyalás kérdése.
A gyógyszerár-tárgyalások eddigi gyakorlata nyilván nem minden szempontból kielégítő. Eleddig azonban ez az egyeztetési mechanizmus garantálni tudta, hogy a támogatott medicinák ára minden évben az inflációnál kisebb mértékben növekedjék. Az idén azonban eddig elmaradtak az egyeztetések, s a gyógyszergyártók úgy gondolták, hogy a kormány nélkül is folytatják a moderált (jelen esetben 8,5, vagyis éves szinten 4 százalékos) és egységes áremelés eddigi gyakorlatát. Nem biztos azonban, hogy ez sikerül is nekik.
A Gazdasági Versenyhivatal ugyanis árkartell gyanúja miatt eljárást indított. E hatóságnak ez a dolga, nyilván nem is tehet mást. Az egészségügyi miniszter azonban egész biztosan nem versenyjogász, így hát érthetetlen, miért tartotta szükségesnek, hogy az eljárás megindítása után fél órával már sommás véleményt is mondjon az ügyről: “Árkartell!”.
A versenyhivatal az eljárás alatt is felfüggesztheti ugyan az áremelést, de nem akadályozhatja meg, hogy a gyártók saját hatáskörükben döntve más és más mértékben emeljenek. Akkor pedig lesznek kétszámjegyű emelések a támogatott kategóriában is. Mely esetben Gógl miniszter persze előveheti a hatósági ár és az árbefagyasztás régóta emlegetett eszközét is…
Ha a kormánynak az a célja, hogy ellehetetlenítse a gyógyszergyárakat, akkor hamarosan szembetalálhatja magát azzal a helyzettel, amelyben minden gyógyszert külföldről kell beszerezni. Ez nemcsak azért volna baj, mert aláásná a hagyományos magyar iparág alapjait, de azért is, mert attól kezdve a gyártók külföldön érvényesített s – mint azzal a miniszter is nyilván tisztában van – a magyarországinál többségében magasabb árait kell majd megfizetni. –