2016 folyamán olyan gonorrhea esetek ütötték fel fejüket Hawaiion, melyek ellenállnak az általában alkalmazandó antibiotikumoknak. A nemi betegség kialakulásáért felelős gonokokkusz baktérium egyre erősebb ellenállóképességet fejleszt ki a gyógyszerekkel szemben. Az olyan gyakori, súlyos betegségekért felelős kórokozók is egyre edzettebbé válnak, mint a véráramfertőzés (szepszis), a hasmenés, a tüdőgyulladás és a húgyúti fertőzések.
Ami megreformálta az orvoslást
1928-ban egy londoni kórház laborjában véletlenül penész szennyezte be Alexander Fleming egyik Petri-csészéjét, és így olyan anyagot hozott létre, ami megölte a benne található baktériumokat. 12 éven belül a felfedezésnek köszönhetően Flemingnek és más kutatóknak sikerült előállítaniuk minden idők csodagyógyszerét, a penicillint, mellyel gyógyíthatóvá váltak a bakteriális fertőzések. Ezzel megindult az egészségügy forradalmasítása. Számos további antibiotikumot fedeztek fel, melyek a 20. századi orvostudomány erőlépéseinek alapkövévé váltak. Olyan gyakori, mégis sokszor halálos kimenetelű betegségek váltak kezelhetővé, mint a tüdőgyulladás vagy a tuberkulózis (TBC).
Egy kis elfertőződött vágás már nem volt többé végzetes, és jelentősen lecsökkentek a rutinműtétekkel és szüléssel járó veszélyek. Az elmúlt 20 évben az antivirális kezelések fejlődésével a HIV halálos ítéletből nagyrészt kezelhető, életen át tartó betegséggé változott át. A legújabb hírek szerint egy brit férfi szervezetéből sikerült teljesen eltüntetni a HIV-vírust, és ha továbbra sem lehet kimutatni a vérében, ő lesz az első ember, akit sikerült teljesen meggyógyítani.
Az utóbbi években a gyógyszerekkel szembeni ellenállás hatalmas problémává nőtte ki magát, mivel egyre lassabb ütemben sikerül új antibiotikumokat felfedezni, viszont egyre nagyobb mértékben fogyasztjuk őket. Nemcsak a baktériumokban, számos más mikróbában megvan a képesség, hogy mutálódjon és hatástalanná tegye a gyógyszereinket. és ezzel veszélyeztesse az elmúlt évtizedekben elért nagy orvosi előrelépéseket a betegségek kezelésében.
Az ősidőkre visszanyúló „égető betegség”
Olyan súlyos betegségek kerülhetnek ki az orvosok ellenőrzése alól és válhatnak újra irányíthatatlanná, mint gonorrhea, más néven kankó vagy tripper. A világszerte jelen lévő, nemi érintkezéssel terjedő bakteriális fertőzést állítólag már a Bilbliában is említik, néhány tudós a férfire vonatkozó „zav”, illetve a nőkre vonatkozó „zavah” kifejezéseket gonorrheának fordítja a Szentírásban. Ókori jelenlétéről tanúskodik, hogy Arisztotelész is beszámol hasonló betegség kezeléséről. A történelmi feljegyzésekből azonban nem lehet megállapítani a gonorrhea elterjedésének pontos idejét.
Az első megbízható feljegyzés 1161-ből származik, amikor az angol parlament törvényt rendelt el a „veszedelmes gyengeséget előidéző égető betegség” visszaszorításáról. A leírt betegség tünetei megegyeznek a gonorrhea tüneteivel. Hasonlóan törvénykezett 1256-ban IX. Lajos, azonban ő a betegek száműzetéséről is határozott. Hasonló betegséggel találkoztak a keresztesek is, mikor a mai Izrael területén fekvő Akkót ostrommolták.
A középkori városok által felbérelt orvosok kötelesek voltak a leprások és más járvány sújtotta emberek mellett az „égető betegségben” szenvedőket is kezelni. „Kankó” („the clap”) néven először a 16. században említették a betegséget. Akkoriban állítólag higannyal kezelték a megfertőződötteket: az angol Mary Rose hadihajó fedélzetén találtak olyan fecskendőket, melyekből higanyt fecskendeztek a szerencsétlenül járt tengerészek húgyvezetékébe.
A 19. század egyik legszélesebb körben használt gyógyszere az ezüst salétromsavval alkotott sója, az ezüst-nitrát volt, így ezt alkalmazták a gonorrheás betegek esetében is. Később a Bayer által 1897-ben piacra dobott ezüst-kolloiddal helyettesítették. A baktérium- és gombaellenes hatással rendelkező ezüstalapú kezelési módszereket egészen az első antibiotikumok megjelenéséig alkalmazták.
Nem túl biztató a helyzet Hawaiion
Honoluluban az év folyamán 7 olyan pácienst is kezeltek gonorrheával az orvosok, akiknél a betegség nagy mértékben ellenállt az azitromicinnel szemben és a ceftiraxonra is kevésbé volt érzékeny. Végül, az egyetlen elérhető kezelési módszerrel, a két antibiotikum kombinációjával sikerült meggyógyítani a betegeket, de az esetek száma és a gyógyszerrezisztencia típusa miatt az orvosok szerint igen aggasztó a helyzet.
„Az utolsó védelmi vonalunk is gyengül a gonorreával szemben”
– nyilatkozta dr. Jonathan Mermin, az amerikai Betegségmegelőzési Központ (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) HIV/AIDS, vírusos hepatitisz, STD, and TBC megelőzéséért felelős részlegének igazgatója.
„Ha az ellenállás tovább fog növekedni és terjedni, a jelenlegi kezelés csődöt fog mondani és évente 800 ezer amerikai lesz kitéve a kezelhetetlen gonorrhea veszélyeinek.”
Júliusban a CDC a tagállamok adatait vizsgálva arra talált bizonyítékot, hogy a gonokokkusz rezisztanciát fejlesztett ki az azitromicin ellen. Elemzésükben arra jutottak, hogy a vizsgált esetek a ceftriaxonra még mindig jól reagálnak. A hawaii-i megbetegedésekre azonban már ez sem igaz.
„Hawaii mindig is az első sorban harcolt az antibiotikum-rezisztens gonorreával való csatában – az első államok között voltunk, akik az évek alatt megtapasztalták, hogyan csökken minden egyes gyógyszernek a hatékonysága”
– mondta dr. Alan Katz, a Hawaii Egyetem közegészségügy professzora. Katz úgy látja, hogy a kialakult helyzet miatt a helyi egészségügyi dolgozók sokkal éberebbek lettek, könnyedén beazonosítják és kezelik a rezisztens kórokozók csoportját. De ettől függetlenül
„nagyon nyugtalanító, hogy a jövőben megvan rá az esély, hogy a két, az Egyesült Államokban alkalmazandó kezelésmód közül a gonorrhea mindkettővel szemben ellenállóvá válik”.
A mikróbák globális támadása
Az antimikrobiális rezisztencia (AMR) káros hatásait nem csak Hawaiion, hanem szerte a világon érzékelni.
Bár jelentős különbségek mutatkoznak meg a rezisztencia formáiban és az egyes országok más-más problémával szembesülnek, az AMR gazdasági helyzetüktől és a bevételeik mértékétől függetlenül minden egyes országot érint. A modern, jól finanszírozott egészségügyi rendszerekben nem szokott gondot okozni, hogy másod- vagy harmadvonalú kezeléseket biztosítsanak a pácienseknek, mégis
Az olyan szegényebb országok, ahol már eleve magas a maláriás, HIV- vagy TBC-betegek száma, különösen szenvednek a problémától.
A világ legszegényebb részein a múltban már számtalanszor megtapasztalták azt is, milyen, ha a HIV és a TBC egyszerre csap le és végez az emberrel, de újabb pokol vár rájuk, ha a kombinált megbetegedések egyáltalán nem reagálnak a jelenleg elérhető gyógyszerekre.Úgy esszük mint a cukorkát
Országonként annak függvényében változik a gyógyszer-rezisztencia fajtája és mértéke, hogy mennyi antimikrobiális gyógyszert fogyaszt a lakosság. Csak az antibiotikumok globális fogyasztása 40%-kal nőtt a 2000-2010-ig terjedő időszakban Már az antimikrobiális gyógyszerek előírásnak megfelelő, visszafogott használata is hozzájárul a rezisztencia kialakulásához, de
A helytelen használatot erősíti, hogy sok helyen a pult alól megkaphatók, recept nélkül megvásárolhatók az ilyen gyógyszerek, de az emberek számtalanszor fogyasztanak feleslegesen receptre előírt mennyiségeket is.Ahogyan bármely fertőző betegség esetében, az interkontinentális utazások a rezisztens patogének számára is kitűnő alkalmat biztosítanak, hogy az egész világon elterjedhessenek. A különböző mikróbák, különösképpen a baktériumok így kölcsönhatásba tudnak lépni egymással, meg tudják osztani a genetikai anyagukat, és példátlan gyorsasággal új rezisztens törzseket tudnak létrehozni.
Az élet antibiotikumok nélkül
profilaktikus antibiotikumokat kapnak, hogy csökkentsék a bekteriális fertőzések kialakulását.
Bár ezek az előrejelzések borzasztóak, még mindig nem tükrözik kellőképpen, milyen lenne a világ antimikrobiális gyógyszerek nélkül. Felborulna a teljes modern egészségügyi rendszer, hiszen az nagy mértékben az antibiotikumokra támaszkodik. A legtöbb műtét esetében a páciensekSok olyan beavatkozás, mint pl. egy csípőprotézis műtét, túl kockázatossá válna ahhoz, hogy megérné végrehajtani. A rák kezelésénél alkalmazott modern gyógyszerek gyakran támadják meg a beteg immunrendszerét, akik így érzékenyebbé válnak a fertőzésekre. Olyan hatékony antibiotikumok nélkül, melyek megelőznék vagy gyógyítanák a fertőzést, a kemoterápia egy sokkal kockázatosabb vállalkozás lenne.
A 20. század folyamán a magas jövedelmű országokban a szülés jelentős kockázattal járó procedúrából garantáltan biztonságossá nőtte ki magát. Az évszázad során az anyák elhalálozása az 50-szeresére csökkent az egész világon, ha a gyógyszerekkel szembeni ellenállás tovább fokozódik, ez a visszájára fordulhat.
Hatalmas gazdasági veszteségekkel is számolni kell
A gyógyszer-rezisztencia nem csupán olyan egészségügyi probléma, mely emberek millióinak veszélyezteti az életét, hatalmas gazdasági gondokkal is jár. A fent felsorolt egészségügyi eljárások nagy gazdasági értékkel szolgálnak a társadalom számára, és ha a gyógyszer-rezisztencia miatt nem végezhetők el, az számtalan embertől veszi majd el az aktív élet lehetőségét, és rengetegen esnek majd ki a munkaerőpiacról is.
A császármetszések például kb. 2 százalékkal járulnak hozzá a világ GDP-jéhez, az ízületi protézisek, 0,65 százalékkal. Az 1970-es évek óta kifejlesztett rákellenes gyógyszerek több mint 0,75 százalékkal, a szervátültetések pedig 0,1 százalékkal segítik elő a termelést. Összességében ezek az eljárások kb. 4 százalékkal járulnak hozzá a globáilis GDP-hez, ami azt jelenti, hogy ha meghiúsulnának, az 120 ezer milliárd dollárrnyi kiesést jelentene az egész világnak.
Ha nem lesz majd hatékony kezelésmód a maláriára, a mentes országokból senki sem fog maláriával fertőzött zónákba utazni. Ez sok ország gazdaságát megterheli majd, különösen azokét, akik a turizmusból élnek, külföldi befektetésekre vagy a globális kereskedelemre támaszkodnak.
Az antimikrobiális rezisztencia gyors és körültekintő reakciók hiányában a világ egyik legnagyobb problémája lehet.
(Forrás: New Scientist; Science; VICE; AMR REVIEW UK; WHO;)
Címlapfotó: Szexmunkás Zambia és Zimbabwe határán, a világ gonorrheával és HIV-vírussal leginkább fertőzött részén. Getty Images / Gideon Mendel