Az utóbbi idő egyik legjobban várt számítástechnikai fejlesztése az Oculus Rift nevű virtuális valóság szett. Egy búvárszemüvegszerű, fejre illeszthető kijelzőből, és az ujjakra erősíthető mozgásérzékelő szenzorokból áll. Használatakor valóságos mozdulatokkal irányíthatók a szemünk előtt zajló virtuális folyamatok, elsősorban persze számítógépes játékok.
A szórakoztató funkción túl az Oculus Rift a tudomány számára is hasznos. A BeAnotherLab (Légy a Másik Laboratórium) például arra használja a virtuális valóságot, hogy különböző nemű emberek kipróbálhassák milyen a másik bőrébe bújni. A kísérlet során egy nőt és egy férfit egyszerre szerelnek fel Ocuclus Rifttel, ami miatt úgy látják, mintha a másik teste lenne a sajátjuk. Sőt, úgy is fogják érezni, ha összehangolják a mozdulataikat – írja a Business Insider.
Mindezzel két dolgot vizsgálnak a kutatók: milyen mértékű empátiát fejleszt a résztvevők között az élmény. Yannick LeJacq, az ötletgazda szerint a projekt sokkal inkább művészet, mint tudomány, mégis úgy véli egyáltalán nem abszurd elvárás, hogy a résztvevők sokkal empatikusabbak lesznek attól, hogy testet cseréltek. Valódi tudományos kutatások sora igazolta már ugyanis, hogy a virtuális valóság milyen jelentős hatással lehet a megértésre, vagy a rossz szokások leküzdésére.
Gender Swap – Experiment with The Machine to Be Another from BeAnotherLab on Vimeo.